Jak wyleczyć trądzik? – Problem nadużywania antybiotyków w leczeniu trądziku

Posted on Posted in Leczenie trądziku

Tetracykliny to antybiotyki często wykorzystywane w leczeniu trądziku- wykazują działanie wielokierunkowe: redukują populację bakterii i działają przeciwzapalnie.
Jakieś 90% pacjentów z trądzikiem którzy pojawiają się u mnie w gabinecie co najmniej raz brało antybiotyki na trądzik- najczęściej tetracyklinę.
Sama przez długi czas (8,10, 11 lat?) chodziłam od gabinetu do gabinetu próbując wyleczyć swój trądzik, który był naprawdę poważny. Pudełkami zajadałam Tetralysal (substancja czynna limecyklina- z grupy tetracyklin), w zasadzie jak tylko czułam jego zapach to brało mnie na wymioty. Szkoda, że nie robiłam notatek jak długo go brałam 3,6, a może dłużej miesięcy? Ale to było 8-10 lat temu, a ja miałam poważny trądzik.

tetracyklina na trądzik
Dziś jest jeszcze gorzej…
Tetracyklina przepisywana jest na potęgę, tak jak wspomniałam jakieś 90% osób z trądzikiem, które zaglądają do mnie do gabinetu „jadło” ten lek.
U mnie konsultacja trądzikowa trwa ok. 45 minut do godziny… wypytuje m.in. o to jak wyglądała twarz przed leczeniem antybiotykiem, niestety dla wielu osób antybiotyk ten przepisywany jest praktycznie bez konsultacji, na wyrost. Tym bardziej, że jak widać po tylu latach trądzik po tetracyklinach bardzo często wraca. Sama byłam tego dowodem, dowodem są moje pacjentki, i pewnie jeszcze kilka osób się znajdzie:)
W jakiś badaniach/statystykach znalazłam informację, że 70% trądzików po tetracyklinie wraca- niestety w tym momencie nie jestem w stanie podać źródła tego stwierdzenia.
Nie chce napisać, że tetracyklina jest zła ( bo zapewne wielu osobom pomogła), ale chce zwrócić uwagę na problem bezsensowności jej przepisywania:
Przepisywana jako drugi lek, od razu po Benzacne, Acne derm itd., bez uwzględnienia diety, bez sprawdzenia hormonów, stanów zapalnych w organizmie. Przepisywana na zasadzie chybił trafił.

Na koniec chciałam przypomnieć, o bezwzględnym przeczytaniu ulotki dołączonej do leku.

Jeśli masz problem z trądzikiem, a nie masz ochoty zaśmiecać swojego organizmu to zapraszam na konsultacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge