Krem, żel, olejek czy serum do zabiegów radiofrekwencji?

"Radiofrekwencja" to termin obejmujący wszystkie rodzaje zabiegów z wykorzystaniem różnych rodzajów prądów elektrycznych o wysokiej częstotliwości. Różne urządzenia wykorzystują różne częstotliwości, od bardzo niskich 300 kHz do bardzo wysokich 5 GHz. Zjawiska fizyczne występujące w tych urządzeniach są zupełnie inne i dlatego przy różnych częstotliwościach potrzebne są różne płyny kontaktowe.

[Uwaga / Zastrzeżenie]

Poniższa analiza służy wyłącznie celom edukacyjnym. Ze względów bezpieczeństwa NIE WOLNO zmieniać medium kontaktowego do zabiegów z wykorzystaniem częstotliwości radiowej bez uprzedniej konsultacji z producentem lub dystrybutorem urządzenia. Eksperymentowanie na ślepo może spowodować oparzenia lub inne podrażnienia. Niniejszy artykuł NIE stanowi profesjonalnej porady.

Radiofrekwencja przy niższych częstotliwościach

Urządzenia o najniższej częstotliwości (od 300 kHz do 1 MHz) działają w oparciu o prądy jonowe, które wytwarzają ciepło w tkankach - i niestety również na powierzchni skóry, w zależności od medium zabiegowego.

W takim przypadku żele lub kremy o dużej zawartości wody nakładane na skórę będą stawiały niewielki opór prądowi wytwarzanemu przez urządzenie RF, więc nie będą się nagrzewać.

Ponieważ jednak ich głównym składnikiem jest woda, będą one wyparowywać przy ciągłym ruchu i ogrzewaniu, co oznacza, że konieczne będzie stałe stosowanie żelu lub kremu.

Żele

Żele, składające się tylko z wody i zagęszczacza, są najbardziej niestabilne, ponieważ wyschnięty zagęszczacz będzie się łuszczył, powodując duży bałagan.

Kremy

Z kremami sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Krem to mieszanina wody i oleju.

Kiedy woda odparowuje pod wpływem ciepła i ciągłego ruchu głowicy RF, pozostaje olej, który nie jest wchłaniany przez skórę tak szybko jak woda. Stanowi on większy opór dla prądów RF i dlatego będzie się nagrzewał.

Oznacza to, że jeśli nie będziemy stale uzupełniać kremu, będziemy mieli do czynienia z bardzo wysokim ogrzewaniem powierzchniowym. Jest to sprzeczne z zasadą działania radiofrekwencji, która polega na głębokim ogrzewaniu.

Rozwiązaniem jest stosowanie kremów o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości wody, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zbyt szybko podczas zabiegu zostaniemy posmarowani tłustym kremem, co spowoduje przegrzanie naskórka. Musimy jednak stale go uzupełniać, aby nie dopuścić do przegrzania naskórka.

Serum

Oczywiście, stosowanie serum podczas zabiegów RF o niskiej częstotliwości jest niewykonalne, ponieważ serum błyskawicznie wyparowuje. I wbrew powszechnemu przekonaniu nie wchłaniają się głęboko w skórę. Pozostają tylko na naskórku (całkowita strata pieniędzy - ale spróbuj to wytłumaczyć "ekspertom od urody"...).

Gliceryna i glikole

Istnieje jeszcze czwarta opcja jako medium kontaktowe dla fal radiowych o niskiej częstotliwości, obejmująca glicerynę, glikol propylenowy, żele i kremy hydroglikolowe. Gliceryna* i glikol propylenowy** nie stawiają tak dużego oporu elektryczności jak olej w tych częstotliwościach i nie są tak szybko wchłaniane przez skórę jak woda, więc znajdują się gdzieś pomiędzy nimi, stanowiąc dobry kompromis. Mimo to nagrzewają skórę być może bardziej, niż byśmy chcieli, dlatego jeszcze lepszym kompromisem jest połączenie ich z wodą, w postaci żelu hydroglikolowego, lub z wodą i olejem, w postaci żelu-kremu hydroglikolowego.

* Wiele urządzeń RF o niskiej mocy jest zazwyczaj zasilanych czystą gliceryną jako medium kontaktowym, która zbyt mocno podgrzewa naskórek, powodując zaczerwienienie skóry i wysoką temperaturę, a także oszukując niczego nie podejrzewających terapeutów i klientów, że urządzenie jest bardzo silne. W rzeczywistości tak nie jest. Chodzi o to, że gliceryna przegrzewa naskórek, podczas gdy w głębi skóry właściwej i podskórnej jest ona bardzo słabo odczuwalna.

** Glikol propylenowy nigdy nie jest stosowany samodzielnie, ponieważ jest zbyt rzadki i wszędzie robi bałagan. Glikol propylenowy również przegrzewa powierzchnię, podobnie jak gliceryna.

Olej

Olej jako środek do kontaktu z zabiegiem RF o niskiej częstotliwości może powodować powstawanie łuków elektrycznych między skórą a urządzeniem, co może prowadzić do poparzeń. Zdecydowanie nie jest zalecany.

Brak medium kontaktowego

Brak medium kontaktowego podczas obróbki falami radiowymi o niskiej częstotliwości spowodowałby powstanie łuku elektrycznego między skórą a urządzeniem, co doprowadziłoby do poparzeń. Zdecydowanie nie jest to zalecane.

Radiofrekwencja o wyższych częstotliwościach

Urządzenia o wyższych częstotliwościach (od 10 MHz do 5 GHz) wykorzystują rotację cząsteczek wody, wytwarzając ciepło w tkankach - i niestety również na powierzchni skóry, w zależności od ośrodka zabiegowego.

Żele i kremy

W tym przypadku produkty zawierające wodę (żele, kremy, hydroalkoholowe żele/kremy, serum) nie mogą być stosowane jako medium zabiegowe, ponieważ zostaną nadmiernie podgrzane i spalą naskórek.

Pozostają więc dwie możliwości: gliceryna/glikol propylenowy lub olej.

Gliceryna / glikole

Również w tym przypadku gliceryna / glikol propylenowy dadzą złudzenie skutecznego zabiegu, ponieważ rozgrzeją się na powierzchni skóry, sprawiając, że będzie ona wyglądała na czerwoną, podczas gdy w głębi skóry (skóra właściwa/naskórek) temperatura pozostanie niższa. Oznacza to po prostu nieskuteczne leczenie.

Olejek

Z drugiej strony, olej jest całkowicie obojętny na wysokie częstotliwości, dlatego umożliwia prawidłowe leczenie głębiej położonych tkanek (jeśli urządzenie jest wystarczająco silne) bez przegrzewania naskórka.

Bezkontaktowe medium

Nieprzenośne (nie wymagające użycia rąk) aplikatory o wysokiej częstotliwości mogą być stosowane bez żadnego środka kontaktowego, w zależności od wykorzystywanej technologii, zawsze dbając o to, by nie gromadził się w nich pot (woda).

Radiofrekwencja o częstotliwościach pośrednich

Częstotliwości radiowe od 1 do 10 MHz mieszczą się gdzieś pomiędzy tymi częstotliwościami. W tym przypadku woda lub olej mogą stanowić właściwy lub niewłaściwy składnik preparatu kontaktowego, w zależności od sposobu działania urządzenia.

W większości przypadków stosuje się glicerynę lub glikol propylenowy.

Podsumowując

Jak widzieliśmy powyżej, wybór ośrodka kontaktowego może sprawić, że zabieg z wykorzystaniem częstotliwości radiowej będzie bardziej skuteczny, mniej skuteczny lub nawet niebezpieczny, prowadząc do niskiego, średniego lub nadmiernego nagrzewania powierzchni (naskórka), w zależności od konfiguracji urządzenia i ośrodka kontaktowego.

Czasami potrzebujemy trochę ciepła na naskórku (np. przy leczeniu trądziku), a w innych przypadkach nie potrzebujemy go wcale (np. przy redukcji cellulitu, głębokiej redukcji tkanki tłuszczowej).

Często więc nie tylko urządzenie i technika pracy operatora, ale także medium kontaktowe jest ważne.

Uwaga / Zastrzeżenie

Powyższa analiza służy wyłącznie celom edukacyjnym, aby osoby postronne mogły zrozumieć, w jaki sposób media kontaktowe mogą wpływać na stosowanie zabiegów z wykorzystaniem częstotliwości radiowej, a NIE jako profesjonalna instrukcja obsługi mediów kontaktowych do zabiegów z wykorzystaniem częstotliwości radiowej. Różne urządzenia, w zależności od wykorzystywanej przez nie technologii, mogą wymagać mediów kontaktowych NIEZGODNYCH z powyższą analizą - jest to tylko artykuł ogólny.

NIE WOLNO zmieniać medium kontaktowego do obróbki prądem o częstotliwości radiowej bez uprzedniej konsultacji z producentem lub dystrybutorem urządzenia. Eksperymentowanie na ślepo może spowodować oparzenia lub inne podrażnienia. Niniejszy artykuł NIE stanowi profesjonalnej porady.