Czy tak zwane "ćwiczenia na cellulit" działają?

Zapoznaj się z faktami, a nie z szumem informacyjnym

Zobacz w pełnym rozmiarze

Obrazy tak zwanych ćwiczeń na cellulit, według "mądrości" internetu

W momencie aktualizacji tego artykułu (luty 2022) Google zwróciło 3,7 miliona stron na zapytanie "ćwiczenia na cellulit", podając na ochotnika "pomocne sugestie", takie jak wypady w tył, wypady w bok, mostki pośladkowe i podskoki w przysiadzie.

Ale czy te ćwiczenia działają? Czy można pozbyć się cellulitu - lub przynajmniej go zmniejszyć - stosując określone ćwiczenia?

Przedstawiamy ostateczny przewodnik "ćwiczenia na cellulit". Uczciwy, oparty na naukowych podstawach, bez banałów i niebezpiecznych błędnych informacji, które można znaleźć w całym Internecie. Po prostu informacje oparte na nauce, możliwe do zastosowania w praktyce.

(Ten artykuł jest częścią czterech, które analizują związek między ćwiczeniami a cellulitem. Pozostałe trzy dotyczą punktowej redukcji tkanki tłuszczowej/celulitu, treningu interwałowego/HIIT oraz treningu typu fartlek).

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę

Czy ćwiczenia fizyczne pomagają pozbyć się cellulitu na nogach?

Po pierwsze: w większości przypadków nie można całkowicie pozbyć się cellulitu za pomocą jakiejkolwiek metody, w tym ćwiczeń fizycznych.

Oczywiście, odpowiedź na bardziej poprawne pytanie: "Czy ćwiczenia zmniejszają cellulit?", brzmi: tak. Ćwiczenia to jeden z najważniejszych sposobów na redukcję cellulitu, nie tylko dlatego, że pozwalają spalić kalorie, ale także dlatego, że poprawiają krążenie i sprzyjają ujędrnianiu skóry.

Jednak zbyt wiele osób, zamiast szukać skutecznego treningu na cellulit, szuka konkretnych ćwiczeń na cellulit w nogach, co, jak zobaczymy poniżej, jest całkowicie błędnym podejściem.

Nie trać czasu: ćwiczenia na nogi, takie jak "przysiady plié", "wypady zegarowe" i "mostki biodrowe", które "usuwają cellulit", nie usuwają niczego.

Po pierwsze, jeśli szukasz konkretnych ćwiczeń na usuwanie cellulitu z nóg, tj. ćwiczeń, które pozwolą Ci usunąć cellulit z określonego obszaru nóg, np. wewnętrznej części ud, tylnej części ud itp., pozwól, że Cię ostrzegę, iż szukasz czegoś, co nie istnieje: punktowa redukcja tłuszczu (w tym cellulitu) za pomocą ćwiczeń jest biologicznie niemożliwa, więc wszystkie te ćwiczenia, które widzisz w Internecie, to kompletne bzdury (i jest to najlepsze słowo, jakiego mogę użyć na ich temat). To proste.

Jeśli więc szukasz tego niesamowitego przysiadu lub innego ćwiczenia na nogi, które pozwoli ci pozbyć się cellulitu, możesz opuścić tę stronę i odwiedzić jedną z tysięcy stron internetowych, na których można znaleźć takie "porady".

Istnieją dosłownie setki tysięcy zdjęć, filmów i artykułów opisujących tyle "spalających cellulit" ćwiczeń na nogi, że możesz marnować swój czas i energię przez dziesięciolecia, nie widząc żadnych rezultatów.

Istnieją niezliczone wymyślne pozycje jogi i skomplikowane ćwiczenia o egzotycznych nazwach, takich jak "wypady zegarowe", "przysiad z naprzemiennym unoszeniem pięty", "przysiady z naprzemiennym przywodzeniem", "przysiady z przywodzeniem i przysiadem". Są to rzeczywiście świetne choreografie i niezłe popisy, ale nic nie pomogą na Twój cellulit.

Z drugiej strony, jeśli szukasz inteligentnych, opartych na naukowych podstawach porad, jak stosować różne rodzaje treningu całego ciała na cellulit - w przeciwieństwie do konkretnych ćwiczeń na nogi na cellulit - to czytaj dalej. Zanim jednak przejdziemy do naszej poważnej dyskusji na temat właściwych treningów na cellulit, przyjrzyjmy się bliżej kwestii redukcji cellulitu punktowego.

Podobnie jak w przypadku punktowej redukcji tkanki tłuszczowej, punktowa redukcja cellulitu za pomocą JAKICHKOLWIEK ćwiczeń nie istnieje. Kropka.

Mówiąc wprost, fizjologicznie niemożliwe jest zredukowanie tłuszczu (w tym cellulitu) z określonej części ciała za pomocą ćwiczeń. Dzieje się tak dlatego, że tkanka tłuszczowa, z której uwalniany jest tłuszcz podczas ćwiczeń, jest całkowicie oddzielona od tkanki mięśniowej, w której zachodzi "spalanie" tłuszczu podczas ćwiczeń.

Innymi słowy, tłuszcz z komórek tłuszczowych objętych cellulitem w pośladkach nie może w magiczny sposób przedostać się przez kilka warstw tkanki i dotrzeć do sąsiadujących z nimi mięśni pośladków - tak nie działa nasze ciało. Byłoby to równoznaczne z przechodzeniem przez ściany jak duch.

Każdy trener osobisty powie Ci, że punktowa redukcja tłuszczu (tzn. usuwanie tłuszczu z określonego obszaru ciała poprzez ćwiczenie mięśni znajdujących się nad tym obszarem) nie istnieje. Jak wyjaśniono powyżej, nie ma to żadnego sensu z fizjologicznego punktu widzenia, a ponadto zostało to udowodnione ponad wszelką wątpliwość w różnych badaniach, z których dwa najważniejsze można znaleźć pod tym linkiem.

I dokładnie to samo dotyczy cellulitu, który jest w zasadzie powierzchownym tłuszczem wewnątrz skóry: punktowe usuwanie cellulitu za pomocą ćwiczeń nie istnieje.

Więc wszystkie te kanały na You Tube są błędne?

Tak!

W takim razie, jakim cudem ci wszyscy "eksperci" od ćwiczeń i cellulitu na YouTube i w Internecie zalecają ćwiczenia na zewnętrzne partie nóg, aby pozbyć się cellulitu na zewnętrznych udach lub ćwiczenia na wewnętrzne partie ud, aby pozbyć się cellulitu na wewnętrznych partiach ud itd.

Dlaczego? Ponieważ to się sprzedaje - naiwnym i nieświadomym.

Niestety, jest to ten sam marketingowy szum, który sprawia, że ludzie polecają peeling z mielonej kawy i szczotkowanie zębów na sucho: to się sprzedaje.

Prawniczka, na przykład, może wiedzieć wszystko o prawie, ale nie wie wszystkiego o fizjologii cellulitu. Naturalnie zaufa więc "ekspertowi", który ją oświeci. Niestety, eksperci ci wykorzystują (zrozumiałą) niewiedzę społeczeństwa, aby sprzedawać swoje "porady".

A potem mamy miliony naiwnych ludzi, którzy wierzą w każdy cud, jaki im się sprzeda.

Dlatego właśnie sprzedaje się błędne informacje.

Poważna dyskusja na temat ćwiczeń całego ciała i cellulitu

Istnieją dwa czynniki, które decydują o tym, czy dany rodzaj ćwiczeń jest skuteczny w walce z cellulitem:

  • Czynnik I: Zdolność ćwiczeń do redukcji tkanki tłuszczowej związanej z cellulitem, albo poprzez bezpośrednie spalanie kalorii podczas ćwiczeń, albo poprzez stymulowanie długotrwałych zmian metabolicznych, które powodują spalanie kalorii przez cały dzień, po zakończeniu ćwiczeń.

  • Czynnik II: Zdolność ćwiczeń do mechanicznej stymulacji fibroblastów (komórek produkujących kolagen i elastynę), adipocytów (komórek tłuszczowych), naczyń krwionośnych i limfatycznych, co z kolei powoduje produkcję i kurczenie się kolagenu, produkcję elastyny i redukcję komórek tłuszczowych.

Czynnik I: Spalanie kalorii podczas i po ćwiczeniach

Spalanie dużej ilości kalorii podczas ćwiczeń to dobra rzecz, ale jeszcze lepsza jest stymulacja układu hormonalnego do spalania większej ilości paliwa w ciągu dnia, a tym samym do redukcji większej ilości złogów tłuszczu związanego z cellulitem.

Już od kilku lat wiadomo, że intensywne ćwiczenia (np. szybki bieg) mają wyraźniejszy wpływ na układ hormonalny, podczas gdy lekkie ćwiczenia (np. powolny spacer) mają minimalny wpływ na metabolizm.

Bardzo łatwo jest ocenić, jak szybko spalasz kalorie i jak bardzo ćwiczenia wpływają na metabolizm: im bardziej wzrasta tętno i częstość oddechów, tym więcej kalorii spalasz.

Jest to bardzo podstawowa zasada biologiczna: jedynym powodem, dla którego płuca i serce szybciej pompują powietrze i krew, jest szybkie spalanie paliwa (kalorii), dlatego trzeba dostarczyć mięśniom więcej świeżego tlenu i paliwa do spalania.

Mówiąc wprost, trening o wysokiej intensywności bije na głowę ćwiczenia o niskiej intensywności: pozwala spalać kalorie szybciej podczas ćwiczeń, a ponadto znacznie przyspiesza metabolizm po ich zakończeniu.

Czynnik II: Poprawa jędrności skóry i krążenia

Rodzaj ćwiczeń, który zapewnia intensywną mechaniczną stymulację komórek tłuszczowych, komórek kolagenowych oraz komórek naczyń krwionośnych i limfatycznych, prowadzi do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych, zwiększenia jędrności oraz poprawy krążenia i drenażu limfatycznego, a tym samym do dalszej poprawy wyglądu cellulitu.

Stymulacja mechaniczna jest zwykle bardziej intensywna podczas treningu o wysokiej intensywności, ale nie zawsze, o czym przekonamy się poniżej.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę

Jak pozbyć się cellulitu dzięki ćwiczeniom?

Najlepsze rodzaje ćwiczeń na cellulit

Po pierwsze, powtórzmy raz jeszcze, że w większości przypadków, tj. w przypadku umiarkowanego i zaawansowanego cellulitu, nie można pozbyć się cellulitu żadną metodą, ale można go zmniejszyć. Lekkie/częste ćwiczenia fizyczne mogą być całkowicie wyeliminowane, przynajmniej na jakiś czas.

Po wyjaśnieniu tej kwestii, sklasyfikujmy ćwiczenia na cellulit od całkowicie nieskutecznych do bardzo skutecznych, zgodnie z dwoma czynnikami wymienionymi powyżej:

1. "Ćwiczenia na cellulit nóg/pośladków": Zerowy wpływ na cellulit

Są to "specyficzne ćwiczenia na nogi", o których wspomnieliśmy na początku tego artykułu: przysiady plié, wypady curtsy, pchnięcia biodrami, martwy ciąg w stylu rumuńskim, wszystko jedno. Fantazyjne nazwy, same bzdury.

Możesz robić tyle przysiadów plié, ile tylko chcesz, ale nie będą one miały bezpośredniego wpływu na cellulit na pośladkach i udach.

Podobnie możesz wykonywać setki ćwiczeń na wewnętrzną stronę ud, ale w najmniejszym stopniu nie wpłyną one na poziom tłuszczu czy cellulit. Rzeczywiście, mięśnie pod cellulitem będą bardziej napięte, ale cellulit i miejscowy tłuszcz nadal tam będą.

To proste.

2. Pilates i Joga: niewielki lub żaden wpływ na cellulit

Pilates, joga, powolny trening eliptyczny, powolna jazda na rowerze i powolne pływanie spalają bardzo mało kalorii i zapewniają bardzo niewielką stymulację mechaniczną, więc będą miały minimalny wpływ na cellulit.

Chodzenie w średnim tempie zapewnia pewną stymulację mechaniczną i zwiększone spalanie kalorii, więc jest nieco lepsze niż pilates i joga.

Intensywna joga lub pilates nadal zapewniają niewielką stymulację mechaniczną (są w dużej mierze statyczne), ale pomagają spalić więcej kalorii, więc pod względem redukcji cellulitu są na tym samym poziomie, co chodzenie w średnim tempie.

Jazda na rowerze w średnim tempie spala umiarkowaną ilość kalorii i zapewnia niewielką stymulację mechaniczną, więc nie spodziewaj się po niej zbyt wiele.

3. Szybki marsz lub wolny bieg: Umiarkowana redukcja cellulitu

Szybkie chodzenie, chodzenie pod górę i szybkie chodzenie pod górę (piesze wycieczki) zapewniają bardziej intensywną stymulację mechaniczną i spalanie większej ilości kalorii, więc są bardziej skuteczne w redukcji cellulitu.

Wolny bieg zapewnia jeszcze większą stymulację mechaniczną i spala jeszcze więcej paliwa niż szybki chód, dlatego znajduje się na szczycie listy umiarkowanych ćwiczeń redukujących cellulit.

Szybki trening eliptyczny i szybka jazda na rowerze również spalają dużo kalorii, ale zapewniają niewielką stymulację mechaniczną, więc można je zaliczyć do umiarkowanych rodzajów ćwiczeń redukujących cellulit.

Szybkie pływanie spala dużo kalorii i zapewnia umiarkowaną stymulację mechaniczną (dzięki efektowi mikromasażu wywieranemu na skórę przez wzburzoną wodę), dlatego również można je zaliczyć do umiarkowanych ćwiczeń redukujących i zapobiegających cellulitowi.

4. Bieg w stałym tempie, HIIT, zajęcia obwodowe, spinning/Peloton, zajęcia aerobiku: Ćwiczenia wspomagające redukcję cellulitu

Bieganie z umiarkowaną prędkością pozwala spalić sporo kalorii i zapewnia tkankom bardzo potrzebną stymulację mechaniczną, dzięki czemu wspomaga redukcję cellulitu.

Zajęcia obwodowe i trening interwałowy o wysokiej intensywności na siłowni (HIIT) zapewniają umiarkowanie dobrą stymulację i spalają kalorie w szybkim tempie, dzięki czemu mają zwiększony potencjał redukcji cellulitu.

Wysokoenergetyczne zajęcia aerobiku o dużej sile uderzenia zapewniają zarówno dobrą stymulację mechaniczną, jak i spalanie kalorii, co prowadzi do zwiększonej redukcji cellulitu.

Zajęcia typu spinning/peloton zapewniają umiarkowaną stymulację mechaniczną, ale spalają kalorie w bardzo szybkim tempie, dlatego też oferują zwiększony potencjał redukcji cellulitu.

5. Bieg interwałowy, power plate, szybki bieg: Ćwiczenia zapewniające intensywną redukcję cellulitu

Wykonywanie przysiadów i wypady na platformie wibracyjnej (power plate) zapewnia bardzo intensywną stymulację mechaniczną i może pomóc w spaleniu sporej ilości kalorii, jeśli nie odpoczywasz zbyt wiele między kolejnymi seriami. Jeśli ten warunek jest spełniony, trening na platformie wibracyjnej może być bardzo skuteczny w redukcji cellulitu.

Pływanie interwałowe (przerywane sprinty pływackie) zapewnia dobrą stymulację mechaniczną i zwiększone spalanie kalorii, więc jest to również doskonałe ćwiczenie antycellulitowe.

Szybki bieg zapewnia intensywną stymulację mechaniczną i intensywne spalanie kalorii. Pobudza metabolizm, więc jest to również jedna z najlepszych metod redukcji cellulitu.

Bieg interwałowy (tj. sprinty z przerwami) spala kalorie naprawdę szybko, pobudza metabolizm i zapewnia intensywną stymulację mechaniczną, dlatego jest to zdecydowanie najlepszy rodzaj ćwiczeń na redukcję cellulitu.

Intensywne sporty, takie jak koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka wodna itp. są w efekcie sportami treningu interwałowego i są również idealne do redukcji cellulitu i zapobiegania mu.

6. Bieg interwałowy pod górę: najlepsze ćwiczenie na cellulit

Jeśli miałabym wybrać jeden rodzaj ćwiczeń na cellulit, bez wahania poleciłabym bieganie interwałowe pod górę (UIR). UIR zapewnia Twoim fibroblastom intensywną mechaniczną stymulację, intensywne pobudzenie metabolizmu i intensywne spalanie kalorii, a więc można śmiało powiedzieć, że jest to najlepszy rodzaj ćwiczeń antycellulitowych.

Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat biegania interwałowego pod górę, czytając nasz artykuł poświęconytreningowi interwałowemu .

Prawdziwa redukcja cellulitu punktowego: możliwa tylko w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami i silnymi kremami/lekami na cellulit

Wspomnieliśmy powyżej, że określone ćwiczenia nie mogą być stosowane do redukcji tłuszczu lub cellulitu z określonej części ciała (punktowa redukcja tkanki tłuszczowej / punktowa redukcja cellulitu).

Jednakże, jeśli intensywne ćwiczenia (takie jak kategoria 4 lub kategoria 5 powyżej) są połączone z dobrym zabiegiem na cellulit lub wysoko skoncentrowanym kremem, wtedy efekty ćwiczeń mogą być rzeczywiście skoncentrowane na jednym obszarze. Jeśli ćwiczenia odbywają się i/lub krem antycellulitowy stosuje się bezpośrednio przed lub po ćwiczeniach, wtedy rezultaty są bardziej widoczne.

Jak to działa?

  • Dzieje się tak dlatego, że podczas ćwiczeń komórki tłuszczowe uwalniają tłuszcz na skutek zwiększonej produkcji adrenaliny i noradrenaliny.

  • Dobre zabiegi lub kremy na cellulit również sprzyjają uwalnianiu tłuszczu z komórek tłuszczowych, ale tylko lokalnie, w miejscu stosowania zabiegu/kremu.

  • Zatem połączenie tych dwóch czynników spowoduje uwolnienie zwiększonej ilości tłuszczu z obszaru dotkniętego cellulitem, w porównaniu z innymi obszarami ciała lub w porównaniu z zastosowaniem zabiegu/kremu bez ćwiczeń.

Jest to rzeczywiście najlepszy sposób na redukcję cellulitu i miejscowych złogów tłuszczu i najlepsza rada, jakiej mogę udzielić każdemu, kto chce wykorzystać ćwiczenia do redukcji cellulitu: poddaj się silnej kuracji antycellulitowej i zastosuj skoncentrowany krem na cellulit tuż przed lub tuż po sesji ćwiczeń o wysokiej intensywności (takich jak bieg interwałowy/pływanie/jazda na rowerze itp.)

Ten "hack" działa tylko przy ćwiczeniach o wysokiej intensywności.

Należy pamiętać, że to połączenie ćwiczeń z zabiegami i kremami działa tylko w przypadku bardziej intensywnych rodzajów ćwiczeń, takich jak szybki bieg, biegi interwałowe, spinning, trening obwodowy, intensywne sporty i aerobik o dużej intensywności.

Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak pilates, joga, spacery i wolny bieg, nie stymulują uwalniania dużej ilości adrenaliny/noradrenaliny.

Nie oznacza to, że bez ćwiczeń dobry krem lub kuracja nie "zadziałają". Będą one nadal działać, ale sesje terapeutyczne i/lub stosowanie kremu połączone z intensywnym treningiem będą znacznie skuteczniejsze niż te same sesje terapeutyczne / stosowanie kremu podczas siedzenia.

Oczywiście nie należy zapominać, że aby osiągnąć maksymalne rezultaty, należy połączyć ćwiczenia + zabieg + krem ze zdrowym odżywianiem (wege, sałatki, ryby, kurczak, chude mięso i owoce jagodowe, unikając jednocześnie słodkich przekąsek, tłustych/tłustych/smażonych potraw i węglowodanów).

(Uwaga: zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli nie masz pewności, czy możesz bezpiecznie wykonywać intensywne ćwiczenia fizyczne).

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę

Najczęściej zadawane pytania

Mam nadzieję, że wszystko jest jasne, jeśli chodzi o różnicę między ćwiczeniami na cellulit miejscowy a ćwiczeniami na cellulit całego ciała. Te pierwsze nie działają, podczas gdy te drugie tak. Im bardziej intensywny jest trening całego ciała, tym lepiej. A jeśli można połączyć intensywny trening z silnym preparatem lub kremem na cellulit, to jeszcze lepiej. Tak można podsumować cały artykuł.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych, szybkich odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z "ćwiczeniami na cellulit", aby wyjaśnić drobniejsze kwestie i dodać więcej szczegółów.

Czy przysiady pomagają pozbyć się cellulitu?

Z powyższego jasno wynika, że przysiady nie zmniejszają cellulitu bezpośrednio. Jedynie pośrednio, tzn. poprzez spalanie kalorii, przysiady mogą zmniejszyć cellulit. Można to jednak osiągnąć z równym spalaniem kalorii, ćwicząc dowolny inny obszar ciała, np. ramiona, brzuch lub całe ciało.

Tak więc nie, przysiady nie powodują bezpośrednio pozbycia się cellulitu, a jedynie ujędrniają mięśnie tyłka. To ujędrnianie mięśni prowadzi do uniesienia pośladków, co jest miłe. Ale bezpośrednio przysiady nie spowodują redukcji cellulitu na tyłku.

Ćwiczenia na pozbycie się cellulitu na udach i pośladkach

Jak wspomniano wyżej: nie ma ich, ponieważ ćwiczący mięsień nie spala tłuszczu z tkanki tłuszczowej, która się na nim znajduje. Mięsień czerpie tłuszcz i glikogen ("węglowodany"), które spala z ogólnego krążenia, a które mogły pochodzić z dowolnego miejsca w organizmie i bardzo niewiele z nich pochodzi z tłuszczu, który znajduje się nad mięśniem.

Podstawy biologii.

Czy bieganie pomoże pozbyć się cellulitu?

Tak! Bieganie jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie cellulitu, a być może także na całkowite pozbycie się go, jeśli cellulit jest bardzo niewielki lub bardzo "nowy".

Ćwiczenia na cellulit w wewnętrznej części ud

Ponownie, możesz wykonać 500 ćwiczeń na wewnętrzne mięśnie ud, a cellulit na wewnętrznych udach zmniejszy się w dokładnie takim samym tempie, jak w przypadku wykonania 500 ćwiczeń na zewnętrzne mięśnie ud.

Spróbuj! Dwa zespoły naukowców wypróbowały to już wcześniej i wynik był taki sam: punktowa redukcja tłuszczu / punktowa redukcja cellulitu nie istnieje.

Cellulit przed i po przysiadach

Jak wyżej: dlaczego nie robić przysiadów na jednej nodze, powiedzmy przez miesiąc, a następnie sprawdzić cellulit na obu nogach. Cellulit zostanie zredukowany w dokładnie takim samym stopniu na obu nogach (jeśli w ogóle).

Trening na cellulit na nogach

Tak, istnieją trzy niesamowite treningi ćwiczeń na nogi i są one nazywane "szybkim marszem pod górę", "szybkim biegiem" i "biegiem interwałowym".

Z drugiej strony, wypady i przysiady nie pozwolą Ci zajść daleko, jak już wspomniano powyżej.

"Najlepsze ćwiczenia na nogi na cellulit". Poważnie?

Magazyn Fitness, nr 6 w Google dla powyższej frazy kluczowej w momencie aktualizacji tego artykułu (jego pozycja może być teraz inna), sugeruje "rumuńskie martwe ciągi". To świetny sposób na złamanie kręgosłupa i zrobienie sobie niezłej przepukliny na dyskach, tuż przy stawach L4-L5 lub L5-S1. W ten sposób powstanie mnóstwo nowego cellulitu, podczas gdy Ty będziesz dochodzić do siebie w łóżku po kontuzji.

Jeśli rumuński martwy ciąg jest wykonywany z 1-2-kilogramowymi hantlami na każdej ręce, to jest to czysta strata czasu. Jeśli wykonuje się go z odpowiednimi, dużymi ciężarami, które mają wpłynąć na mięśnie pośladków, jest to po prostu niebezpieczne dla większości osób nie posiadających kondycji fizycznej. Jeśli nie złamiesz sobie kręgosłupa, to owszem, (miejmy nadzieję, ale nie gwarantujemy) rozwiniesz bardziej napięte mięśnie pośladków.

Ale to i tak nic nie da, jeśli chodzi o cellulit na pośladkach.

Magazyn "Prevention", nr 1 w Google dla tej samej frazy kluczowej w momencie pisania tego tekstu (ponownie, jego pozycja może być teraz inna), oferuje "Clockwork Lunges", idealne do uszkodzenia kolan (zwłaszcza łąkotki przyśrodkowej, więzadła pobocznego przyśrodkowego i chrząstki stawu rzepkowo-udowego przyśrodkowego, mówiąc dokładnie).

I nie będzie to miało żadnego wpływu na Twój cellulit.

Są to dwa przykłady albo kompletnej ignorancji, albo celowego wprowadzania opinii publicznej w błąd dla uzyskania kliknięć w reklamy.

Co do diabła? Czy ludzie nie mają wstydu? Jakim można być ignorantem i pisać do specjalistycznych magazynów, takich jak Fitness czy Prevention? Jak można podawać opinii publicznej tak niebezpieczne błędne informacje?

Rumuńskie martwe ciągi dla osób z cellulitem? Wielu z nich jest po prostu niesprawnych, ma słabą propriocepcję i koordynację nerwowo-mięśniową, a niektórzy z nich mają już częściowo przepuklinę krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym?

Wypady dla osób z cellulitem, z których wiele jest po czterdziestce lub starszych, z już częściowo zużytymi łąkotkami i chrząstkami rzepkowo-udowymi?

Czy ty mówisz poważnie? W ten sposób redukuje się cellulit u kobiet? Wysyłając je do ortopedy po coś (punktowe zmniejszenie tkanki tłuszczowej), co - jak udowodniono - nie istnieje? To naprawdę niepojęte...

Chłopaki ("eksperci" od ćwiczeń, "eksperci" od urody, influencerzy z Instagrama, YouTuberzy, blogerzy, vlogerzy), możecie to zrobić o wiele lepiej. Rumuńskie martwe ciągi... Szaleństwo...

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę