Jeśli chcesz zwalczyć oznaki starzenia się, nie musisz koniecznie uciekać się do inwazyjnych zabiegów, takich jak tradycyjny lifting twarzy. Oprócz codziennego stosowania dobrych nawyków w zakresie pielęgnacji skóry, botoks i wypełniacze mogą stanowić niechirurgiczne rozwiązanie w zakresie napinania skóry i eliminowania zmarszczek. Ponieważ oba zabiegi są wykonywane w formie zastrzyków, jednym z najczęstszych pytań dotyczących botoksu i wypełniaczy jest pytanie, na czym polega różnica? Chociaż oba te zabiegi są zabiegami iniekcyjnymi o działaniu przeciwstarzeniowym, mogą one leczyć różne oznaki starzenia się i przynosić różne rezultaty.

Botox

Zabiegi z użyciem botoksu polegają na wstrzykiwaniu toksyny botulinowej, która zamraża mięśnie twarzy, szczególnie te, które powodują powstawanie zmarszczek. Jest on powszechnie stosowany w przypadku zmarszczek, które pojawiają się tylko wtedy, gdy pacjent wykonuje określoną mimikę twarzy, a które mogą nie być widoczne, gdy twarz jest w spoczynku. Może on na przykład zlikwidować linie między brwiami spowodowane marszczeniem czoła lub kurze łapki spowodowane mrużeniem oczu. Dzięki wieloletnim badaniom klinicznym i zatwierdzeniu przez FDA, Botox jest obecnie stosowany w medycynie do leczenia migren, jak również nadczynności gruczołów potowych. Jedynym powszechnym efektem ubocznym Botoxu jest tymczasowe zasinienie i opuchlizna wokół miejsc wstrzyknięcia, które mogą być zakryte makijażem. Efekty zabiegu są zazwyczaj widoczne po 3 - 5 dniach od wstrzyknięcia i mogą utrzymywać się przez 3 - 6 miesięcy. Inne nazwy firmowe neuromodulatorów to Dysport i Xeomin.

Wypełniacze

Zmarszczki powstają w wyniku utraty kolagenu lub kwasu hialuronowego w miarę starzenia się skóry. Wypełniacze dermalne to zastrzyki, które wypełniają linie i zmarszczki kwasem hialuronowym, tymczasowo zastępując utraconą z wiekiem elastynę skóry i dodając twarzy objętości. W przeciwieństwie do botoksu, zwalczają one zmarszczki i linie, które nie ulegają zmianie i są nadal widoczne, gdy twarz jest w stanie spoczynku. Wypełniacze mogą być również stosowane w celu spulchnienia i dodania objętości ustom lub policzkom. Efekty działania wypełniaczy są widoczne natychmiast i utrzymują się od 6 do 24 miesięcy, stopniowo zanikając. Wypełniacze można w razie potrzeby natychmiast cofnąć. Najbardziej znaną marką wypełniaczy jest rodzina Juvederm. Jeśli chcesz zrobić kolejny krok w leczeniu przeciwstarzeniowym, skonsultuj się z profesjonalistą, który pomoże Ci zdecydować, czy możesz skorzystać z Botoxu lub wypełniaczy dermalnych!