Ostropest plamisty- sposób na trądzik i nie tylko!

Posted on Posted in Leczenie trądziku, Odmładzanie w kosmetyce, Zdrowe żywienie

Nie wiem, które ziele ostatnio bardziej króluje w internecie i w naszych szklankach: czy Czystek czy Ostropest Plamisty. Jeśli nie znacie tych dwóch ziół, to polecam wgłębić się w temat: wyjdzie Wam to tylko na dobre:)
Dziś będzie o Ostropeście Plamistym- po raz pierwszy usłyszałam o nim od dr Molskiego na targach kosmetycznych chyba w roku 2013. Mam też wrażenie, że to właśnie dr Molski przyczynił się w dużym stopniu do „rozgłośnienia” tej roślinki.

leczenie trądziku gdańsk

Prawdopodobnie ostropest plamisty jest współcześnie najlepiej przebadanym ziołem.
Jeżeli chodzi o skórę to jest to bardzo silny antyoksydant- silniejszy niż wit. C i E- dosłownie mówiąc wymiata wolne rodniki, które przyczyniają się do szybszego starzenia organizmu.
Ziele te bogate jest w sylimarynę.
Według dr Różańskiego „Sylimaryna obejmuje przede wszystkim sylibinę (sylibinina), izosylibinę, sylikrystynę, i sylidianinę (silymonina). W surowcu zawarte są również cenne fitosterole (kampesterol, beta-sitosterol, lanosterol, stigmasterol), witamina F, E, flawony (apigenina, luteolina, chrysoeriol, eriodykcjol), flawonole (kemferol, kwercetyna), flawanony (toksyfolina), glikozydy fenolowe .„
Ze względu na zdolność podnoszenia przez sylimarynę poziomu glutationu w wątrobie, znacznemu wzmocnieniu ulegają układy antyoksydacyjne. Flawonoidy, które także znajdziemy w tym zielu także działają antyoksydacyjnie. Co to oznacza? A no tylę, że nas organizm będzie chroniony przed przedwczesnym starzeniem się ( oczywiście nasza skóra także!). Wiecie takie dobre serum- tylko jadalne!

trądzik gdańsk osowa

Co ciekawe doczytałam się, że pomocne może być w leczeniu łuszczycy – tutaj też ważna jest wątroba. Zatem łuszczyca ulega nasileniu gdy wątroba jest przeciążona – endotoksynami, toksynami chemicznymi, czy właśnie osłabieniem zdolności filtrowania.
Ponadto przy łuszczycy występuje nadmierna produkcja leukotrienów, a sylimaryna zmniejsza ich wytwarzanie1.

W internecie można też znaleźć wiele zapewnień, że pomaga także przy trądziku. I zgodzę się z tym – widać to po kilka moich klientkach.
Wspomina tez o tym dr Różański „ Sylimaryna oddziałując na gospodarkę tłuszczową wpływa na skład ilościowy i jakościowy łoju. Spowolniony zostaje proces rogowacenia gruczołów łojowych i naskórka. Może to zostać wykorzystane w leczeniu trądziku i łuszczycy. Ponadto hamowanie stanu zapalnego przez sylimarynę zachodzi również w skórze. Sylimaryna zmniejsza reakcje autoagresji immunologicznej. Zalecana jest ochronnie w przypadku narażenia na działanie toksycznych związków chemicznych, w przypadku wirusowego zapalenia wątroby, alkoholizmu, nadużywania leków przeciwbólowych i chorób alergicznych.  „

Sama zaczęłam jeść ostropest plamisty, dodaję go do sałatek, do jogurtów naturalnych ( z orzechami itd.) Średnio dziennie staram się zjeść łyżeczkę, i w wersji prewencyjnej myślę, że to wystarczy. Źródła podają, że powinno się zjadać 12-15 g owoców ostropestu.
Ostropest można też mielić tak jak siemię lniane.

Dodam, że lepiej jest zakupić go na allegro 1kg to kilkanaście złotych, a w aptece za 50g zapłaciłam 5,50zł.

50g to na jakieś 5 dawek.

Polecam wszystkim wrzucić go do diety!

 

Źródła:

http://www.solgar.pl/media/pdf/ulotki/Ostropest_plamisty.pdf

http://rozanski.li/?p=48

One thought on “Ostropest plamisty- sposób na trądzik i nie tylko!

  1. Tak, to prawda, sylimaryna w kosmetykach znajduje zastosowanie ze względu na skuteczne działanie przeciwrodnikowe i chroniące przed wpływem promieniowania UV, istotne jest działanie przeciwzapalne. Ekstrakt polecany jest do skóry tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku, przy egzemach czy łuszczycy. Fajne zielsko, też planuję łykać tylko potrzebuję schematu i czegoś na zwiększenie wchłanialności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge