Zrozum swoją cerę – Cera odwodniona

Posted on Posted in Zrozum swoją skórę

Wysychanie skóry jest procesem naturalnym, a woda w skórze zawsze będzie migrowała do powierzchni i odparowywała. W kosmetologii parametr określający zdolność naskórka do zatrzymania wody nazywamy TEWL (transepidermalna utrata wody). Wzrost tego parametru (TEWL) stwierdzany jest w wielu sytuacjach, w których dochodzi do uszkodzenia naskórka.

skóra odwodniona

Odwodnienie skóry to przypadłość, która może dopaść każdego bez względu na to czy ma skórę tłustą, czy suchą (przy tej ostatniej odwodnienie występuje zawsze). Mam wrażenie, że w literaturze, pismach ten temat jest spychany na boczne tory – nie prawidłowo, bowiem odwodnioną skórę ma naprawdę wiele osób-nawet nie zdając sobie z tego sprawy! Ponadto do odwodnienia możemy doprowadzić bardzo szybko i być tego nieświadomi.Dlatego zawsze proponuje prewencje i traktowanie swojej skóry jako odwodnionej- to żadnej skórze nie zaszkodzi!

Zapewne w tym momencie, osoby ze skóra tłustą intensywnie zastanawiają się jak to możliwe, że skóra tłusta jest też skórą odwodnioną?
O błędnym kole łojotoku i skórze tłustej już pisałam tutaj, przypomnę fragment:
Błędne koło łojotoku- odnosi się do samonapędzającego się mechanizmu pracy gruczołów łojowych.
W cerze tłustej jakiś czynniki (np. hormony) przyczynia się do nadwyżki sebum, sebum jest doskonałą pożywką dla bakterii, a te z kolei szybko namnażając się, uwalniają drażniące metabolity…i tutaj może nastąpić stan zapalny, którego efektem będzie załamanie bariery skórnej. Załamanie bariery skórnej = utrata wody.

Objawy skóry odwodnionej:

– odgniecenia na skórze po spaniu,
– wyczuwalne ściągniecie
– drobne zmarszczki
– podrażnienie, zaczerwieniona
– im bardziej odwodniony jest organizm, tym ciemniejszy jest mocz (normalnie powinien być jasny, przezroczysto żółty)- to tylko taka wskazówka, żeby pamiętać kiedy więcej pić wody

Skóra ma naturalne systemy zatrzymywania wody są to:

W skórze właściwej:
-żel proteoglikanowy- nazywany „zbiornikiem wody” w skórze
-glikozoaminoglikany (głównym ich przedstawicielem jest kwas hialuronowy, który niestety z wiekiem znika w naszym organizmie)
W naskórku:
-warstwa rogowa – odpowiednia zawartość wody w warstwie rogowej jest niezbędna do prawidłowego procesu rogowacenia i złuszczania komórek. Wynosi ona od 15% do 30%, a jeśli spada poniżej 10% obserwuje się suchość, szorstkość, pękanie naskórka. Równocześnie niedostateczne uwodnienie powoduje upośledzenie funkcji barierowej oraz zwiększenie podatności skóry na podrażnienie.
– lipidy cementu międzykomórkowego- wykazują dużą odporność na działanie rozmaitych czynników chemicznych i stanowi główny czynnik zapobiegający migracji wody ze skóry właściwej do powierzchni naskórka
– naturalny czynnik nawilżający (NMF- mieszanina związków higroskpijnych (zatrzymujących wodę) naturalnie występujących w skórze; takimi związkami są: wolne aminokwasy, kwas piroglutminowy, mleczany, mocznik, cukry,składniki mineralne)
– Na powierzchnia skóry:
– sebum

Co z tego wynika? Co może powodować odwodnienie skóry?

– z wiekiem mamy mniej kwasu hialuronowego, zatem może się to przyczynić do odwodnienia skóry,
– zbyt intensywne złuszczanie warstwy rogowej bez prawidłowej ochronnej pielegnacji może spowodować odwodnienie
– stosowanie środków drażniących SLS, alkohol i zbyt gorącej wody niszczy sebum
– wentylacja i klimatyzacja, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne- zwiększają odparowywanie
– uwarunkowania genetyczne
– niedostateczne picie płynów
– nieprawidłowe stosowanie wody termalnej- psikanie i pozostawianie jej na skórze (nastepuje większe odparowanie), zamiast przyłożenia chusteczki

Jak dbać o skórę odwodnioną?

– starać się myć twarz nie częściej niż 2 razy dziennie
– myć twarz delikatnymi środkami np. Babydream dla dzieci, lub Babydream fur mama z olejkami, lub Facelle, jeśli nie potrzeba żelu to samą wodą
– wymyciu odcisnąć ręcznikiem
– stosować kremy, które będą działały naprawczo na barierę skóry, oraz będą zapobiegały ucieczce wody
– do cery normalnej/ mieszanej np. Avene Hydrance Optimale Legere
– do cery suchej Avene Hydrance Optimale Riche krem nawilżający do skóry wrażliwej suchej lub bardzo suchej
– jeżeli Twoja skóra jest bardzo przesuszona i odwodniona możesz spróbować – Nanobase (co prawda ma podłoże parafinowe, które na co dzień nie jest polecane dla wszystkich cer, ale zima przy cerze przesuszonej i odwodnionej może mieć zbawienny wpływ przed warunkami atmosferycznymi)
– pić wodę:) 6-8 szklanek dziennie
– NNKT znakomicie oddziaływają na powstrzymanie TEWL, ponieważ wchodzą
w skład cementu miedzykomórkowego. Wnikając w naskórek uzupełniają niedobory lipidów, co z kolei wzmacnia barierę ochronna. Dlatego też można dodawać kilka kropel wybranego oleju do kremu do twarzy, lub wzbogacić swoją dietę w oleje nierafinowane
– w salonie kosmetycznym można wykonać mezoterapie mikroigłową z kwasem hialuronowym,

Nawadnianie skóry następuje z wnętrza organizmu. Nie ma czegoś takiego jak nawadnianie kremem, woda termalną… Krem może zapobiec utracie wody, a woda termalna dzięki zawartości mikroelementów może koić podrażnienia, odświeżać.

 

 

żródła M.C.Martini – „Kosmetologia i farmakologia skóry”
http://www.imp.lodz.pl/upload/MP_4-2010_D-Chomiczewska.pdf
zdjecie http://content5.videojug.com/a1/a13e8ce0-14f9-69cf-3124-ff0008ceffd1/how-to-moisturise-dehydrated-skin.WidePlayer.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge