Starzenie się dłoni i paznokci

Posted on Posted in Manicure

Nasz wiek zdradza nie tylko skóra twarzy, dekoltu ale także dłonii. Jest taka niepisana zasada w kosmetyce, że to co nakładamy na twarz powinniśmy nakładać na dekolt i dłonie (oczywiście mam na myśli nawilżające, odmładzające kosmetyki).

Dłonie i paznokcie mogą starzeć się z 2 przyczyn: fizjologicznego biegu czasu lub z powodu chorób ogólnoustrojowych. W wieku starszym zmiany w obrębie dłoni stanowią ok. 10% dolegliwości dermatologicznych.

Pierwsze zmiany na paznokciach mogą być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania krążenia obwodowego – związane jest to z miażdżycą tętnic kończyn. Inna przyczyną powstawania zmian na paznokciach jest promieniowanie UV, powtarzające się urazy czy zakażenia grzybicze.

Badania biochemiczne mówią o zaburzeniach w składzie płytki paznokciowej – w tym o wzroście poziomu wapnia (co ciekawa spadek ilości wapnia w kościach) i spadku poziomu żelaza.Następują też zmiany w budowie : keratynocyty stają się większe i zawierają więcej ciałek będących pozostałościami jąder komórkowych. Zmienia się też struktura w obrębie łożyska – naczynia staja się grubsze- niestety nie ma to pozytywnego wpływu na ukrwienie bo włókna elastyczne naczyń krwionośnych są również zaburzone.

Tempo wzrostu w wiekiem ulega zmianie, średnio paznokcie dłoni rosną 0,1mm dziennie, z wiekiem tempo to maleje ( ok.0,5 % na rok) . Grubość paznokci tez może się zmieniać, najczęściej dochodzi do przerostu paznokci, ale w niektórych przypadkach mogą stać się bardzo cienkie.
Twardość płytki zależy od jej nawodnienia – średnio to jest 18%. Gdy poziom przekracza 25% wtedy paznokcie stają się twarde, gdy spada do 16% paznokcie stają się kruche. W efekcie spadku nawodnienia u osób po 60 r. ż., dodatkowo pojawiają się poprzeczne bruzdy oraz nieregularność brzegów paznokci.Paznokcie mogą też zmienić kolor- od jasnobiałego po żółty, brązowy i jeszcze ciemniejsze. Stają się też mniej przejrzyste.
Kształt paznokci z wiekiem  ulega zmianie- można spotkać spłaszczone paznokcie (platonychia), koilonychia- kształt spłaszczonej łyżeczki, czy tzw. pincer nails – zwinięta płyta w rulonik.

Objawem starzenia się dłoni są nie tylko drobne zmarszczki, ale także plamy soczewicowate, często właśnie nazywane starczymi. Dotykają 95% osób rasy białej. Plamy soczewicowate trzeba uważnie obserwować bo mogą przeistoczyć się w plamę soczewicowatą złośliwą.

Pamy soczewicowate Źródo: http://www.natureandhealthyadvice.com/the-best-homemade-exfoliating-peeling-for-age-spots-of-the-hands-recipe/
Plamy soczewicowate
Źródo: http://www.natureandhealthyadvice.com/the-best-homemade-exfoliating-peeling-for-age-spots-of-the-hands-recipe/

Jak zapobiegać starzeniu się paznokci i dłoni?
– nawadniać organizm,
– regularnie wykonywać manicure – szczególnie chodzi o polerowanie płytki paznokcia, aby były gładkie
– stosować zabiegi nawilżające np. zimną parafinę- pięknie pachnie i jest prosta w użyciu- nakładamy ją jak krem, a efekty daje jak ciepła parafina (można kupić u nas w salonie, koszt 35zł)
– na noc olejować dłonie np. olej jojoba, kokos, awokado lub nakładać wit. C np. Juvit C z małą ilością kremu – przy dłuższym stosowaniu może lekko rozjaśnić skórę
– jesienią i zimą stosować na dłonie peelingi kwasowe np. azeloglicyne. Azeoglicyna to pochodna kwasu azelainowego, która świetnie radzi sobie z przebarwieniami. Hamuje tyrozynazę, która jest kluczowym składnikiem w produkcji brązowego barwnika. Przy regularnym stosowaniu stężenia 15-20% przez kilka miesięcy zauważono pozytywne efekty jeśli chodzi o plamy soczewicowate i ostudę.
wykonywać prace z chemią w rękawiczkach

Jak odmłodzić dłonie lakierem?

Starsze osoby zazwyczaj lubią perłowe lakiery, które dodają dłoniom lat. Tymczasem lakier o naturalnym kolorze, matowy odejmie dłoniom lat. Trzeba też uważać na ciemne czerwone lakiery, które mogą dać efekt czerwonej lub ciemniejszej skóry, a to bardzo niekorzystnie wygląda.

Właśnie pojawiła się relacja z największych kosmetycznych targów LNE, na których byłam gościem.

Jeśli chcecie zobaczyć jak było to zapraszam do obejrzenia filmiku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge