Retinoidy w odmładzaniu cz I

Posted on Posted in Odmładzanie w kosmetyce

Dzisiaj mała ściąga dla tych, którzy słyszeli gdzieś, coś… o odmładzających retinoidach, ale nie wiedzą jak ugryźć temat. Przyda się też osobom z trądzikiem, bo silne retinoidy to właśnie lek często przepisywany na trądzik.
To właśnie o retinoidach mogę powiedzieć, jako o domowej terapii przeciwmarszczkowej, która daje naprawdę widoczne efekty! Tak dla sprostowanie od razu napiszę, że nie tylko retinoidy są ważne (żebyście mnie źle nie zrozumieli:)

Najpierw należy poznać działanie retinoidów

Retinoidy to kwasowe pochodne witaminy A.  Retinoidy działają na żywe komórki w głębszych warstwach skóry i poprawiają ich funkcjonowanie. Powodują „pogrubienie skóry” czyli mamy rozwiązanie dla osób z problemami naczynkowymi, poprawiają ogólny stan skóry, rozjaśniają przebarwienia, niwelują cienie pod oczami, a ponadto działają przeciwzmarszczkowo. Można powiedzieć, że retinoidy to rozwiązanie na wszystko – pod warunkiem dobrego wyboru retinoidu i jego stężenia:)

Ponadto jak wyczytałam w dokumencie „Zastosowanie retinoidów w dermatologii” – „Retinoidy stosowane miejscowo działają także zapobiegawczo w starzeniu się skóry poprzez ograniczenie występowania stanów przednowotworowych, odbudowę prawidłowych warstw naskórka, odbudowę mikrokrążenia, częściowy zanik materiału elastotycznego (tkanki barwiącej się jak włókna sprężyste). Przy stosowaniu ogólnym (czyli doustnym) występuje efekt odwrotny, prawdopodobnie w związku z zaburzeniami syntezy kolagenu.”
retinoidy

Tak jak już wspomniałam retinoidy to  kwasowe pochodne witaminy A.
Retinoidy mają wiele „odmian”- zaczynając od najsłabszej- retinyl palmitate (tym się nie przejmujemy bo to w zasadzie składnik maści ochronnej z wit A), retinol, retinaldehyd (retinal),  tretinoina, kończąc na najmocniejszej  tazarotene.

Jednak nie wszystkie to odmiany „kosmetyczne”, dostępne bez recepty to: retinol, retinal (retinaldehyd), retinyl palmitate, rzadziej: retinyl acetate, retinyl propionate, retinyl linoleate.
Dostępne tylko na receptę (najczęściej leki przeciwtrądzikowe): tretinoina, isotretinoina, tazaroten, adapalen.

Jedne i drugie wykorzystywane są do terapii przeciwzmarszczkowych.

Retinoidy- ważne informacje:

– zakaz stosowania podczas ciąży i karmienia,
– retinoidy stosujemy na noc, na dzień filtr 50
– należy wybrać na początek słabsze formy retinoidów i z czasem wprowadzać powoli mocniejsze stężenia
– początkowo zalecana jest rezygnacja z preparatów, które mogą dodatkowo przyczyniać się do podrażnień skóry np. kwasy, alkolohowe toniki,
-łuszczenie (może wystąpić lub nie ) jest tylko skutkiem ubocznym, a nie ich głównym działaniem i celem samym w sobie.
początkowo ścieńczają skórę-  jej warstwę wierzchnię, po pewnym czasie używania skora robi się grubsza i mocniejsza
im mocniejsza bariera ochronna skory, tym lepsza tolerancja retinoidów
można je aplikować w okolice oczu- bardzo maleńka ilość, dostosowując indywidualnie

Jak stosować retinoidy?

– wymyć twarz, osuszyć i kilka szkół szkoły:
– gdy chcemy zadziałać najdelikatniej- nakładamy krem, a po 30min retinoidy, lub odwrotnie krem 30min. po retinoidach
– gdy chcemy zadziałać delikatniej- nakładamy retinoidy po ok.30 min od mycia,
– gdy chcemy zadziałać mocniej -nakładamy retinoid od razu po umyciu buzi,
– są jeszcze teorie zwiększania działania retinoidów:
-po ok. 30min-2h od zastosowania retinoidu można położyć kwas linolowy (np. olej z wiesiołka olej z orzecha włoskiego, olej winogronowy, olej lniany), które zwiększa penetrację substancji aktywnych
–  nałożenie po 30min. kwasu hialuronowego o możliwie małej masie cząsteczkowej
– poleca się łączeni terapii – łączenie retinoidów z kwasami (np. z tonikiem), wit. C jako serum, no i oczywiście filtry

Poparzyłam się retinoidami? Co teraz?

Retinoidy mogą poparzyć (szczególnie te silne), dlatego początkowo powinno się używać je co 2-3 dni. Spotkać nas może sytuacja gdy stosujemy retinoidy jednego dnia, kolejnego dnia i nic się nie dzieje, 3 dnia znów nic, a 4tego mamy czerwoną twarz i nie widzimy na oczy! Ostrzegam działają one z opóźnieniem! W takiej sytuacji można skorzystać z Dermazinu, pantenolu i nawilżania…ale przestrzegam -lepiej zapobiegać!

To taki skrót informacji, jeśli ktoś z Was chciałby zacząć kurację, musi trochę posiedzieć nad tematem, aby się później nie zniechęcić.
W następnym poście opowiem dokładniej o każdej z substancji oraz o produktach z retinoidami na polskim rynku.

Źródła:
http://www.aktiv-press.2a.pl/pl/dermatologia/archive/Forum/44136.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/1363,zastosowanie-retinoidow-w-dermatologii.html
http://www.laboratoriumurody.pl/forum/
zdjecie http://www.laboratoriumurody.pl/forum/efekty-stosowania-retinoidow-zdjecia,t22.html

3 thoughts on “Retinoidy w odmładzaniu cz I

  1. Tak to prawda, retinoidy na początku tak właśnie działają na naszą cere- oczyszczając ją. W zależności jak bardzo nasza skóra jest zanieczyszczona, tak długo będzie trwał wysyp. Nie należy sie zrażać, nawet jeśli męczymy się już 3 tydzień, przetrwajmy to.
    Zaznacze jeszcze, że słoneczny okres, który teraz mamy nie jest najlepszą porą na stosowanie retinoidów.A jeśli już musicie koniecznie, to koniecznie, koniecznie filtr 50+.

  2. Bardzo przydatny wpis ,sama stosowalam retinoidy przez około pol roku z przerwami i efekty były cudowne ;)skóra była promienna i taka świeża oczywiście wymaga specjalnej pielęgnacji ,polecam nawilżający krem cetaphil .Skóra łuszczyca się na prawdę mocno i był wysyp najbardziej zanieczyszczonych obszarów .Myślę ,że warto !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge