Przyczyny wypadania włosów

Posted on Posted in Regeneracja włosów

Pierwsze zdanie będzie budujące: najczęściej łysienie ma charakter przemijający- gdy usuniemy przyczynę ustępuje. Niestety w łysieniu typu męskiego oraz przy chorobach skóry prowadzących do bliznowacenia ( poparzenia,odczyny porentgenowskie, czy nietrzymanie barwnika) ma charakter trwały.
Przyczyn wypadania włosów może być wiele:
– wypadanie mechaniczne : np., gdy noworodek trze główką o poduszkę
– gdy zbytnio naciagamy włosy np. w kucyka
– czy w końcu trichotillomania- wyrywanie włosów
– toksyczne: przy zatruciach talem, arsenem, rtęcią
– wypadanie włosów przy chorobach : dur, kiła wtórna, SLE,
– przy leczeniu :środkami cytostatycznymi i immunosupresyjnymi (cyklofosfamid, metotreksat), lekami przeciwtarczycowymi (pochodne tiouracylu),środkami przeciwkrzepliwymi (kumaryna, heparyna);
– w końcu choroby włosów (np. grzybica) lub skóry owłosionej (DLE, lichen planus,
morphea i inne).

Rodzaje łysienia:
-Łysienie typu męskiego o podłożu androgenowym- najczęściej zaczyna się od kątów czołowych i na szczycie głowy. Czasami w literaturze medycznej określasię, że nie jest to „schorzenie” bo w naszej szerokości geogr. występuje u większości mężczyzn po 40 r.ż. Łysienie to czasami jest poprzedzone łojotokiem lub łupieżem pstrym. Jako przyczynę podaje się najczęściej genetykę oraz DHT – dihydrotestosteron, który powoduje stymulację mieszków włosowych na twarzy i w okolicy narządów płciowych, natomiast hamuje wzrost włosów w obrębie owłosionej skóry głowy. Łysienie to jest związane z wydłużaniem się fazy telogenowej i coraz krótszymi fazami anagenowymi. Czyli faza wzrostu włosa jest krótsza, a faza spoczynkowa włosa jest wydłużona. W leczeniue stosuje się preparaty stymulujące odrost włosów. Wskazane jest postępowanie
przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne.

łysienie zbaiegi

-Łysienie androgenowe kobiet – występuje znacznie rzadziej niż u mężczyzn. Pojawia się po 30 r. ż.
Schorzenie to może być związane z zaburzeniami wewnątrzwydzielniczymi lub stosowaniem androgenów albo syntetycznych progesteronów. Najczęsciej stosuje się leczenie hormonalne.
-Łysienie plackowate– może być trwałe lub przejściowe, dotyczyć może skóry głowy, okolic pach, włosów mieszkowych, brwi i rzęs. Jako przyczyny najczęściej podaje się: podłoże autoimmunologiczne, przeżycia psychiczne, tło genetyczne. Łysienie to może nastąpić nagle, ale możliwy jest samoistny odrost włosów co jest pocieszające.

Zapraszamy na zabiegi pobudzające wzrost włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge