Łuszczyca

Posted on Posted in Zrozum swoją skórę

Dziś będzie post o dermatozie skóry, którą tak naprawdę zajmują się lekarze. Kosmetyczki mogą ją jedynie dodatkowo pielęgnować w czasie remisji.
W łuszczycy komórki podstawne dzielą się zbyt szybko i wędrują w kierunku powierzchni skóry (normalnie taki proces trwa 30dni, a u chorych na łuszczycę 3-4dni), tam się kumulują i tworzą zmiany łuszczycowe.
łuszczycaBędąc na jednym ze szkoleń dowiedziałam się, że łuszczyca to ogromne problem przyczyniający się do alienacji i wykluczenia społecznego, problemów psychologicznych, czy nawet samobójstw. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj niska świadomość społeczna, niestety wiele osób nadal uważa, że łuszczycą da się zarazić. Na szczęście sa osoby, które reagują i pomagają – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Psoriasis” nawiązało współpracę z Panią psycholog mgr Agatą Kucharczyk, która prowadzi bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób chorych na łuszczycę (kontakt psycholog@luszczyca.org.pl )
Istnieje także teoria „par łuszczycowych” – chorzy wybierają bardzo często osoby chore jako swojego partnera. Nie umniejszam tutaj prawu miłości, ale jeśli takie decyzje podejmowane są pod względem psychologicznej presji, to nie wypada to najlepiej. Ryzyko zachorowania dzieci na łuszczycę, którzy oboje rodziców jest chorych wzrasta do 50-70%, przy czym gdy tylko jeden rodzic jest chory wynosi 10-20%.

Łuszczyca – cechy charakterystyczne:

– wysuszenie skóry
– pogrubienie warstwy rogowej
– zaburzony proces keratynizacji
– zwiekszona przepuszczalność skóry

​Czym charakteryzuje się łuszczyca paznokci?

– mogą wystapić wgłębienia w obrębie płytki paznokciowej
– płytka może być pożółkła
– zalegające masy rogowe pod płytką paznokcia

 Czynniki zaostrzające łuszczycę:

– stres,
– nadmiar alkoholu,
– infekcje bakteryjne
– przyjmowanie leków
– promieniowanie ultrafioletowe, rentgenowskie
– oparzenia
– tatuaże,
– ekspozycja na substancje drażniące,
– szczepienia,
– ciąża, poród
– hipokalcemia- stan, w którym stężenie wapnia całkowitego w surowicy krwi jest niższe od 2,25 mmol/l.

Pielęgnacja w salonie kosmetycznym

Jeśli chodzi o twarz to można o nią dodatkowo (oprócz lekarza) zadbać w salonie. W okresie remisji można udać się na zabiegi nawilżające, łagodzące, kojące jak np. masaż twarzy, maski algowe.
Łuszczyca paznokci stóp i rąk nie jest przeciwwskazaniem do manicure, pedicure, rekonstrukcji paznokci. Kosmetyczka jednak powinna Cię poprosić o zrobienie badania mykologicznego, powodem tego jest fakt, że bardzo ciężko jest odróżnić łuszczycę od grzybicy (grzybica jest chorobą zakaźna i jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów).

Osoby z łuszczycą, mogą wykonywać sobie makijaż, należy tylko stosować się do kilku zasad:

– jeśli masz ostre zmiany zapalne powinno zrezygnować się z makijażu,
– unikaj produktów zapachowych- mogą podrażniać,
– stosuj produkty nawilżające do cer wrażliwych,
– staraj się za dużo nie dotykać twarzy, aby jej nie podrażniać,
– zawsze pod makijaż stosuj krem nawilżający,
– baza pod makijaż ułatwi Ci rozprowadzenie podkładu
– podkład nakładaj oszczędnie, aby nie podkreślić zmian, Jeśli masz zaczerwienioną skórę użyj zielonego korektora pod podkład. (w Stanach polecane są kosmetyki Dermablend Professional)

A tutaj filmik instruktażowy jak kamuflować zmiany i jak wykonywać makijaż

zdjęcie: http://keepingkidssafenow.info/wp-content/uploads/2013/05/plaque-psoriasis-face-akb0x2of.jpg

2 thoughts on “Łuszczyca

  1. Czy jeżeli mam pofaldowane płytki paznokci u jednej reki a u drugiej palec wskazujący objęty jest stanem luszczycowym tzn ma plamy olejowe i od czasu do czasy odwarstwia się po bokach , to czy można zrobić sobie np zelowe paznokcie i mieć spokój na 3 tygodnie czy są inne metody zatuszowania tych niedoskonałości. Proszę o radę

  2. Osobiście nie zajmuję się zabiegami typu stylizacja paznokci. Mogę napisać jak jest w teorii : Teoretycznie łuszczyca jest przeciwwskazaniem do wykonania hybrydy. Niestety jeśli paznokcie są uszkodzone, to zabieg może być nie przyjemny. Ponadto stan może się pogorszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge