Łuszczyca paznokci – czy można wykonać manicure hybrydowy?

Posted on Posted in Manicure

Łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą– to pierwsze i najważniejsze zdanie. Niestety większość ludzi nie jest świadomych tego faktu, co przyczynia się do obaw  w przypadku  podania dłoni, dotyku. Dlatego osoby z widoczną łuszczycą (szczególnie na dłoniach) czasami mają problem ze znalezieniem pracy. Kiedyś byłam na szkoleniu „Derma Friendly – w trosce o skórę” (zresztą mój salon posiada certyfikat Derma Friendly:)), gdzie temat wykluczeń społecznych z powodu tej choroby był poruszany przez dłuższą część szkolenia. To bardzo smutne, dlatego starajmy się uświadamiać znajomych, klientów, wszystkich- łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Zmiany na dłoniach i paznokciach, podobnie jak na twarzy mają znaczny wpływ na stan psychiczny chorego. W jednym opracowaniu znalazłam takie dane: „U 93% pacjentów stanowią one problem kosmetyczny, u 52% zmiany paznokci są bolesne, a u 58% powodują trudności w czynnościach dnia codziennego.” Zmiany łuszczycowe występujące TYLKO w obrębie paznokci występują tylko u 1-5% chorych, najczęściej zmiany te towarzyszą osobom z rozpoznaną łuszczycą stawową. .
Zmiany występujące na paznokciach zależne są od miejsca występowania:
Macierz –  możemy zaobserwować objaw naparstka (zagłębienia w płytce paznokciowej spowodowane utratą komórek parakeratotycznych), pogrubienie płytki, podłużne bruzdowanie, linie Beau, czy bielactwo paznokci.

Punkcikowe wgłębienia na płytce paznokciowej Źródło: "Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć" Dr Hab. Anita Hryncewicz-Gwóźdź Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Punkcikowe wgłębienia na płytce paznokciowej
Źródło: „Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć” Dr Hab.
Anita Hryncewicz-Gwóźdź
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

 

Łożysko– plamy olejowe (przezroczyste, czerwonożólte plamy w obrębie łożyska).Hiperkeratozy pod paznokciowe– zajmuje łożysko i hyponychium (miejsce pod wolnym brzegiem paznokcia). Gromadzenie się martwej tkanki pod wolnym brzegiem może prowadzić do jego oddzielenia się. Oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska to onycholiza- poznać ją można po białym zabarwieniu części paznokcia.
Linijne wybroczyny podpaznokciowe –podłużne brązowe lub czerwone smugi przypominają drzazgę. Powodem ich są niewielkie krwawienia z naczyń włosowatych między łożyskiem, a płytką paznokcia.

Krople olejowe. Źródło: "Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć" Dr Hab. Anita Hryncewicz-Gwóźdź Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Krople olejowe.
Źródło: „Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć” Dr Hab.
Anita Hryncewicz-Gwóźdź
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Hiperkeratoza podpaznokciowa. Źródło: "Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć" Dr Hab. Anita Hryncewicz-Gwóźdź Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Hiperkeratoza podpaznokciowa.
Źródło: „Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć” Dr Hab.
Anita Hryncewicz-Gwóźdź
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Oprócz tych zmian mogą również wystąpić kruchość, łamliwość, łuszczyca wałów paznokciowych.
Najczęściej na dłoniach występują: objaw naparstka, plamy olejowe, podłużne bruzdy
Najczęsciej na paznokciach stóp występują: hiperkaratoza podpaznokciowa, onycholiza, zmiana zabarwienia.

Łuszczycy paznokci może towarzyszyć grzybica, która w przypadku uszkodzeń ma łatwy dostęp. Dlatego przy tym schorzeniu warto wykonać badanie mikologiczne.

Linijne wybroczyny. Źródło: "Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć" Dr Hab. Anita Hryncewicz-Gwóźdź Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Linijne wybroczyny.
Źródło: „Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć” Dr Hab.
Anita Hryncewicz-Gwóźdź
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Jak pielęgnować paznokcie z łuszczycą?

Starajmy się krótko obcinać paznokcie, wtedy będą mniej narażone na zniszczenia. Wskazane jest sprzątnie w rękawiczkach, pod rękawiczki winylowe warto założyć rękawiczki bawełniane, które dodatkowo będą chroniły dłonie.

Czy wykonywać manicure hybrydowy mając zmiany łuszczycowe?
Oczywiście łuszczyca paznokci jest przeciwwskazaniem do wykonania manicure hybrydowego, głównie dlatego, że może przyczynić się do pogorszenia stanu paznokci. Jeżeli paznokcie są naprawdę słabe, kruche, z onycholizą itd., to oczywiście nie wolno wykonywać takiego zabiegu ze względu na to, że chemia lakierów może wniknąć głębiej i uczulić. Jeżeli przy łuszczycy wdała nam się grzybica to jest to definitywne przeciwwskazanie. Taka jest teoria.

Praktyka – wiele opinii można wyczytać o forach na temat łuszczycy; jedne Panie piszą o wystąpieniu onycholizy po stosowaniu akrylu i hybrydy przez dłuższy czas, inna Pani pisze o wzmocnieniu płytki i ochronienie przed wyginaniem.

Pamiętajmy, że paznokcie to wizytówka kobiety i są takie sytuacje, że mimo przeciwwskazań trzeba wykonać taki zabieg –przykładowo ślub. Raczej nic nie powinno się wydarzyć jeśli nałożymy na kilka dni hybrydę, a jeśli wcześniej wzmocnimy paznokcie metodą IBX to ryzyko jest naprawdę małe.
Metoda IBX to chroniona patentem formuła, która wzmacnia paznokcie od środka. Dzięki IBX można wzmocnić paznokcie zniszczone od długotrwałego noszenia stylizacji żelowej / tipsów, rozdwajające się i łuszczące, paznokcie z białymi plamkami, bruzdami, uszkodzeniami. Metoda ta doskonale nadaje się gdy nasze paznokcie kruszą się tak, że nie możemy ich zapuścić.

Zapraszamy do nas do salonu na manicure IBX.

 

Źródło: http://www.luszczycalublin.republika.pl/file/publikacje/1_charakterystyka_zmian_paznokciowych.pdf

Zdjęcia: „Łuszczyca paznokci – jak i kiedy leczyć” Dr Hab.Anita Hryncewicz-Gwóźdź -Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge