Leczenie trądziku w ciąży

Posted on Posted in Kontrowersyjnie w kosmetyce, Leczenie trądziku, Pielęgnacja kosmetyczna podczas ciąży

W ciąży często powracają dramaty skóry trądzikowej. W skrócie hormony szaleją i na to mamy mały wpływ. Trzeba dbać o skórę trądzikową w ciąży, nawet jeśli efekty „leczenia” są marne bo nie chcemy przecież później blizn i przebarwień. Na szczęście w ciąży to nie wygląd skóry jest najważniejszy;)
Trzeba zaznaczyć, że mamy różne kategorie leków w ciąży od bezpiecznych, po uszkadzające bardzo płód lub prowadzące do poronienia. Dlatego przed zażyciem i nawet posmarowaniem się maścią należy sprawdzić do której kategorii należą i czy nie będą miały wpływu na maluszka.
Jeśli damy radę wytrwać bez leku to nie polecam ich stosować – nawet jeśli mamy zapewnienia, że jest to lek bezpieczny.

Dlaczego?
W latach 60tych talidomid uważany był za bezpieczny lek przeciwwymiotny dla kobiet w ciąży. Co się później okazało bezpieczny nie był – firma nie zbadała działania mutagennego leku i niestety wiele dzieci zostało uszkodzonych – powstały u nich deformacje ciała.

Kategorie leków według FDA oraz leki na trądzik według kategorii:
A– Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze i możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
B– Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Zaliczmy tutaj klindamycynę: Clindacne, Dalacin, Dalacin T, Klindacin T
również Metronidazol, Rozex
C– Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.
Zaliczmy tutaj nadtlenek benzoilu: Akneroxid, Benzacne, Brevoxyl
D– Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (na przykład w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być stosowane lub są nieskuteczne).
Zaliczają się: tetracykliny.
X– Badania przeprowadzone na zwierzętach lub ludziach wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku albo istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Zalicza się: doustne retinoidy

Więcej o trądziku w ciąży  tutaj

Kolejną kwestią dotyczącą skóry i kobiet w ciąży jest stosowanie filtrów UV. Polecane są, aby chronić kobiety w ciąży przed przebarwieniami tzw. ostudą.
Wybierając filtr należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie zawierały tzw. filtrów przenikających np. ethylhexyl methoxycinnamate oraz 4-Methylbenzylidene camphor. Filtry takie przenikają przez naskórek do krwiobiegu , a w organizmie potrafią zachowywać się jak hormony i wpływać negatywnie na płód.
O tym dokładniej tutaj : Czy kosmetyki mają wpływ na układ hormonalny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge