Kwas glikolowy na blizny potrądzikowe

Posted on Posted in Leczenie trądziku

Trądzik zwyczajny, pospolity to chyba jedna z najczęstszych obecnie chorób skóry. Mówi się, że choroba dotyka 85% osób w wieku 11-30 lat. Najczęściej zaatakowane są strefy łojotokowe twarzy, pleców, znacznie rzadziej klatki piersiowej. W etiopatogenezie wyróżnia się czynniki takie jak:
– przerost gruczołów łojowych z występującym łojotokiem,
– nieprawidłowa keratynizacja przewodów mieszkowych,
– kolonizacja przewodów wyprowadzających przez bakterie P.acnes
– stan zapalny i odpowiedz immunologiczna
Ostatnio do mojego gabinetu trafia jeszcze więcej osób nie tylko z postacią zaskórnikową trądziku, ale także grudkowo-krostkową w połączeniu z poważnymi przebarwieniami czy bliznami. Najtrudniej jest działać gdy mamy silny stan zapalny, a przebarwienia, czy blizny gonią nas do pracy – bo im szybciej z nimi zaczniemy tym większa jest szansa, że zejdą. Zawsze staram się dobierać zabieg tak, aby działał dobrze na wszystkie nasze defekty skóry. W przypadku zmian trądzikowych oraz blizn ostatnio w moim salonie króluje kwas glikolowy.

blizny po trądziku gdańsk
Kwas glikolowy posiada najniższą masę cząsteczkową spośród wszystkich alfahydoksykwasów, co oznacza, że bardzo prosto penetruje w głąb mieszków włosówych. Pozwala to na rozkładać międzykomórkowe substancje cementujące, usuwając i zapobiegając powstawaniu mas rogowych tworzących zaskórnik.
Oczywiście to jak zadziała peeling zależy od wielu względów m.in.: od stężenia, pH, pKa.
Kwas glikolowy posiada właściwości keratolityczne ( zmniejsza przyczepność korneocytów, reguluje proces keratynizacji), przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne ( stymuluje fibroblasty zwiąkszając syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów).

W moim salonie stosuję kwasy glikolowe Toskanii:
-20% – do cer cera wrażliwych, naczyniowych. Przygotowanie przed zabiegami: liftującymi, peelingiem kawitacyjnym, mikrodermabrazją, mezoterapią bezigłową, frakcyjną oraz mikronakłuwaniem za pomocą rolki. Reakcja skóry na ten kwas to lekkie zaróżowienie.
-35% – Cera trądzikowa, zanieczyszczona, dojrzała cienka i wrażliwa. Skóra szyi i dekoltu wymagająca uelastycznienia i ujędrnienia. Zabiegi odmładzające, normalizujące wybielanie sebum, rozjaśniające. Reakcja skóry na ten kwas to lekkie zaczerwienienie.
50% – Dla cery dojrzałej, tłustej, mieszanej. Zabiegi stymulujące syntezę kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego w skórze właściwej. Reakcja skóry to widoczne zaczerwienienie.

zabiegi na trądzik gdańsk

Co ważne po kwasach Toskanii, skóra dość szybko dochodzi do siebie. Najczęsciej jest zarózowiona tylko w dzień zabiegu, łuszczenie jest praktycznie niewidoczne.
Inaczej jest gdy musimy połączyć mikrodermabrazję z kwasem, wtedy skóra może się dłużej pobuntować, a łuszczenie może być znacznie mocniejsze.
Wszystko to jednak da się przetrwać. Po 24h można spokojnie wykonać makijaż.

Jeżeli chodzi o częstotliwość zabiegów to sprawa jest bardzo indywidualna. Nie jest to jednak częściej niż 7 dni, a później niż 14dni. Tak mówi teoria, ja natomiast znam praktykę i powiem, że czasami takie zabiegi wykonuję w dłuższym odstępie (zdaję sobie sprawę, że jest to wydatek, trzeba mieć czas itd.), wtedy na podtrzymanie zabiegów polecam kremy, serum z kwasami. Może nie jest to genialne rozwiązanie, ale jakoś musimy sobie radzić;)

zabiegi na blizny gdańsk

Czy łatwo wygrać z bliznami/ przebarwieniami?

Bardzo trudno, natomiast efekty są widoczne z zabiegu na zabieg i jest to bardzo motywujące. Nawet jeśli po 6-8 zabiegach i tak wszystkiego nie uda nam się zlikwidować, to i tak najczęściej twarz wygląda bardzo dobrze. Dodatkowo nie ma ryzyka, że blizny zestarzeją się i za kilka miesięcy, czy rok będą jeszcze trudniejsze do usunięcia,
Pozbądź się blizn -przyjdź na zabieg;)

Fotografie pochodzą ze zbioru zdjęć moich pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge