Jak dokuczamy naszym stopom?

Posted on Posted in Pedicure

Generalnie kobiety najczęściej dokuczają tak:)
pedicure osowa

…ale w domowym pedicurze znajdziemy  jeszcze kilka błędów:

1.Zbyt długie moczenie stóp

Gdy moczymy stopy 20-30min., a potem używając pumeksu lub tarki ścieramy skórę, to nie rozpoznamy czy ścieramy skórę „zdrową” czy zrogowaciały naskórek.
Ale po co nam zrogowaciały naskórek?
Stopy zostały zaprojektowane do chodzenia po różnych powierzchniach. Gdyby nie zrogowacenia na nich, to byle kamień lub szyszka mogłyby powodować powstawanie ran i otarć – stąd w miejscach obciążanych podczas chodzenia, które mają kontakt z podłożem, dochodzi do odkładania martwego naskórka w warstwie rogowej skóry. Jest to pierwotny proces, mający chronić nasze stopy i ich struktury wewnętrzne (stawy, kości, ścięgna).
Nadmierne usunięcie zrogowacenia powoduje, że skóra zostaje „bez ochrony” i musi szybko nadrobić tą różnicę poprzez zdecydowanie intensywniejszą produkcję naskórka i odkładanie go w warstwie rogowej. Stopa całkowicie pozbawiona zrogowaceń w naturalnych miejscach ich występowania jest podrażniona i niefunkcjonalna. Stąd możliwe pieczenie trwające nawet kilka dni po zabiegu i nawrót twardej i szorstkiej skóry  już nawet tydzień po pedicure.

2.Stosowanie pumeksu

Stosowanie podstawowego środka ściernego- pumeksu może powodować szorstkość. Pumeks ściera niechcianą  warstwę naskórka, ale go nie wygładza, za to zostawia po sobie poszarpane strzępki. Po wyschnięciu skóry po pumeksowaniu najprawdopodobniej będzie ona się „czepiała” ubrań pościeli, a w dotyku będzie chropawa. Najlepszym ścierający narzędziem do domowego użytku będzie tarka do stóp o dwóch grubościach ściernych, gruboziarnista na początek ścierania i miałka do wygładzenia. Jeżeli nasza tarka jest za „ostra” użyjmy do końcowego wypolerowania pilniczka papierowego do paznokci.

3.Piłowanie paznokci na półokrąg

Piłowanie lub wycinanie paznokci u stóp w półokrąg z czasem może doprowadzić do wrastania paznokci.

4.Przebijanie pęcherzy

Występują bardzo często na skutek tarcia, które powoduje nagromadzenie się płynu pod naskórkiem. Pęcherze są bolesne ale nie groźne, jeśli jednak pękną powstanie ranka, która może zostać zainfekowana.
Nie należy przekłuwać pęcherzy, aby nie spowodować ryzyka infekcji.
Można stosować opatrunki, plastry.

5.Odcisk czy brodawka?
Wbrew pozorom to nie jedno i to samo.
Często mimo dbania o higienę stóp i noszenia wygodnego obuwia, w miejscu wolnym od ucisku, pojawia się coś w rodzaju „odcisku”.
Niestety najczęściej nie jest to odcisk a, brodawka nazywana zwyczajowo kurzajką. Niestety czasami brodawka występuję też w miejscu „przetaczania” stopy, w wyniku ucisku, wtedy zmiana brodawkowa wygląda zupełnie inaczej- do złudzenia przypomina odcisk.
Kurzajka po przejechaniu tarką,

6.Pękające pięty

Najczęściej spowodowane brakiem witamin i nadmiernie zgrubiałym naskórkiem.
Gruba skóra z trudem pochłania i wydala wilgoć, czyli ma skłonność do nadmiernego odwodnienia. A co powiedzieć o skórze którą cechuje ponadprzeciętna skłonność do rogowacenia, czyli pogrubiania się? Lub też, z której zapomnieliśmy „odchudzać” tarką? Narosła wówczas bardzo gruba rogowa powłoka nie dość, że nie jest dość elastyczna w kontakcie z podłożem – to jest odwodniona i łatwo pęka.

 

Zapraszam na moją prezentację dotyczącą problemów ze stopami dnia 14. 03.2015  godz. 12.00 w Gdańskiej Akademii Dojrzałości przy ul.Wodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge