Jak dbać o siebie podczas leczenia chemioterapią/ radioterapią?

Posted on Posted in Zrozum swoją skórę

Nie będę rozwodziła się na nad tym, jakim stanem jest choroba nowotworowa, jak ciężko jest chorym itd…Tym postem chciałabym pomóc i zmotywować wszystkie chore osoby do dbania o siebie i w miarę możliwości poprawiania swojej urody. Zaprocentuje to lepszym samopoczuciem, a po powrocie do zdrowia – szybszym powrotem do poprzedniego stanu.

Na wstępnie trzeba zaznaczyć, że radioterapia daje podobne objawy niepożądane ze strony skóry do chemioterapii, z tą różnicą, że ogranicza się najczęściej do obszaru napromieniania i okolic. W trakcie chemioterapii objawy mają najczęściej charakter uogólniony i alergiczny.

Na co powinniśmy być przygotowani podczas leczenia?
– zespół erytrodyzestezji dloniowo- stopowej
– wypadanie włosów i brwi i rzęs (włosy mogą stać się szare i suche)
– wysuszenie i podrażnienie skóry, zaczerwienienie, swędzenie, łuszczenie, wypryski
– paznokcie mogą stać się kruche lub łamliwe, mogą wystąpić na nich pionowe linie lub bruzdy

O erytrodyzestezji dłoniowo -stopowej pisałam już tutaj

Wypadanie włosów. Przed rozpoczęciem chemioterapii warto zapytać lekarza, czy Twój lek będzie powodował wypadanie włosów. Jeśli tak warto pomyśleć nad zafundowaniem sobie krótszej fryzury- będzie wyglądała na zdrowszą i nie będzie widać tylu wypadających włosów.

Jak dbać o włosy?
– używać delikatnych szamponów ( bez sls), parabenów itd.
– myć włosy w letniej wodzie
– używać delikatniej szczotki
– nie farbować, nie wykonywać trwały

Jeżeli chodzi o wypadanie włosów, to może podczas trwania leczenia nie możemy zdziałać zbyt wiele, to po skończonym leczeniu wiele osób poleca słynna maskę Henna Wax. Jest też wiele sposobów naturalnych, aby zadbać o przyśpieszony porost włosów – zaczynając od wcierania kozieradki, kończąc po picie siemienia lnianego. Radziłabym jednak skonsultować wasze plany urodowe z lekarzem prowadzącym (szczególnie jeśli jeszcze bierzecie chemo/radioterapię). Dlaczego? Wielu lekarzy uważa, że np. siemię lniane może obniżyć działanie leków, dlatego powinno się je brać kilka godzin po lekach.

W kwestii włosków… jeśli wypadną, jest sposób na lepsze samopoczucie!
Takim sposobem jest peruka lub turban. Wielu osobom pewnie przyjdzie na myśl, że peruka nienaturalnie wygląda itd. Obecnie peruki robione są indywidualnie, z naturalnych włosów- zatem nie ma takiej obawy! W ofertach sklepów są też gotowe, syntetyczne peruki – jeśli dobrana będzie prawidłowo -bez obaw naprawdę będzie wyglądała dobrze. Jeśli wiecie, że włoski będą wypadały, kupcie perukę przed tym faktem – w ten sposób będziecie mogli dopasować kolor peruki do naturalnego koloru włosów.

Niektóre sklepy z perukami lub perukarnie maja podpisana umowę na Refundacje NFZ. Takie zlecenie na perukę przysługuje raz w roku, wystawia je lekarz. Wypełnione przez lekarza zlecenie, należy następnie potwierdzić w Oddziale NFZ. Potwierdzone przez NFZ zlecenie realizowane jest np. tutaj
Więcej sklepów:
http://www.peruki.combiz.pl/
http://www.peruka.pl/index.php?tem=20&kat=1

Drugim  dobrym rozwiązaniem są turbany.
Osobiście sama je czasem noszę -uwierzcie dobrze zawiązany turban, duży i kolorowy-potrafi wyglądać przepięknie i dodaje indywidualności. Na youtubie jest masa filmików jak wiązać turbany. Potraktujcie to jak stylizację – taki turban może mieć nawet wersję „elegancką”. Polecam. Wystarczy duża kolorowa chusta i trochę treningu przed lustrem.

kosmetyczka kraków                       kosmetyczka kraków

Brwi i rzęsy. Jeśli zdarzy się, że zaczną nam wypadać- znajdziemy na to sposób. Po skończonej chemo/redioterpii polecam odżywkę 4 Long Lashes- Oceanic. A w trakcie, gdy nasze włoski są przerzedzone lub ich nie ma?

Brwi– możemy lekko domalować cieniem do brwi. Jeśli Wasze brewki stały się bardzo nieregularne i nie potraficie sobie z nimi poradzić, polecam spróbować szablony do brwi -znajdziecie je np. na allegro.

kosmetyczka kraków

Na youtubie znalazłam cudowną kobietę, która boryka się właśnie z brakiem włosów i brewek -koniecznie zobaczcie jak ona sobie z tym radzi! Uwielbiam zaradne i silne kobiety!
oraz

Jeśli mamy „duże” wyjście, a wypadły nam rzęsy – z pomocą mogą przyjść nam rzęsy na bezbarwnej żyłce -doklejane na tzw. „jedną noc”.Oczywiście pod warunkiem, że nasza skóra i oczy są w dobrym stanie- bez podrażnień.

Czego musimy unikać podczas leczenia i po okresie leczenia?
Radioterapia- należy unikać mycia skóry ale tylko w miejscu napromienianym przez czas trwania radioterapii i do 4-6 tygodni po jej zakończeniu, tj. do ustąpienia wczesnego odczynu popromiennego. Wcześniejsze mycie pola napromienianego może doprowadzić do nasilenia odczynu popromiennego, a nawet do martwicy skóry.

Uważa się, że należy unikać zabiegów o działaniu bodźcowym (wysoka i niska temperatura, pole elektryczne i magnetyczne, podczerwień, bański chińskie… Piszę uważa się, ponieważ w onkologii nie ma dogmatów – to wasz lekarz decyduje co można, a co nie można…ale w zasadzie Wy również powinniście w tej decyzji brać udział (dlaczego? Spotkałam się z opinia, ze lekarz zabronił stosowania naturalnych wspomagaczy organizmu typu siemię lniane, a jak wiemy siemię lniane ma znaczące znaczenie w odbudowie organizmu i znane jest z właściwości antyrakowych (terapie dr Budwig).

Wybielanie zębów- ze względu na fakt, że chemioterapia może negatywnie wpływać na szkliwo zębów, zaleca się, aby w trakcie chemioterapii nie wykonywać zabiegów wybielania zębów (pomijamy oczywiście stosowanie past wybielających). Ponieważ regeneracja szkliwa trochę trwa, lepiej odłożyć zabieg wybielania na co najmniej 3-4 m-ce od zakończenia chemioterapii- oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Oczywiście bezwzględnie nie należy się opalać- koniecznie chronić przed słońcem -wysokie filtry + ubrania, kapelusze.

Wysuszenie i podrażnienie skóry. W zasadzie od początku leczenia należy brać pod uwagę fakt, że takie niedogodności mogą wystąpić. Dlatego polecam stosować na całe ciało, łącznie z włosami kosmetyki delikatne, bez sls i innych detergentów. Pisałam już nie raz o płynie Babydream fur mama, czy Oliwce do kąpieli dla kobiet w ciąży Babydream. Polecane są też specjalne serie kosmetyków po chemioterapii/ radioterapii (na pewno jeszcze o nich napiszę).

Jak dbać o skórę?
– szybki, letni prysznic
– wcieranie oliwek, balsamów, olejów naturalnych
– unikanie perfum, wód kolońskich

Dla niektórych Pań ogromnym problemem jest brak piersi, obecnie w tej sytuacji są nawet specjalne stroje kąpielowe, które umożliwiają pływanie i komfortowe życie.Więcej tutaj

zdjęcia
http://nietutejsza.blox.pl/2013/02/NOS-TURBAN-SIOSTRO.html
http://zebrabuty.blogspot.com/2011/05/turban-najnowszy-hit-sezonu.html
http://www.ibutik.pl/ogloszenie/szablon-do-brwi-513671

źródła
Policzmysie.pl
raknroll.pl
amazonki.net

5 thoughts on “Jak dbać o siebie podczas leczenia chemioterapią/ radioterapią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge