Czym jest matrixyl ?

Posted on Posted in Odmładzanie w kosmetyce, Recenzje kosmetyków

Co raz częściej spotykamy się, że na słoiczkach naszych kremów widnieją nazwy nieznanych nam substancji. Jedną z nich jest metrixyl- który to dziś chciałam trochę Wam przybliżyć.Spotkać można matrixyl jako matrixyl:), matrixyl 3000, czy matrixyl synthe 6.

matrixyl

Peptydy, mogą przenikać do głębszych warstw skóry dzięki znacznie mniejszym cząsteczkom, zbudowanym z kilku- kilkunastu aminokwasów.  Udowodnioną skuteczność wykazują di-, tri-, tetra-, penta- i heksapeptydy. Aby dodatkowo ułatwić cząsteczkom peptydów przenikanie przez warstwę rogową naskórka wprowadzono modyfikacje ich struktury.Powstały „peptydy IQ”, czyli peptydy z dołączonym łańcuchem kwasu tłuszczowego (np. palmitynowego (Palmityol – jest w poniższych substancjach), dzięki czemu uzyskano około pięć razy szybsze przenikanie przez naskórek.

Matrixyl (nazywany prokolagenem) to Palmitoilo pentapeptyd-4 został opracowany przez Sederme. Możecie także spotkać się z nazwą palmitoyl pentapeptide-3 (wcześniejsza nazwa tego związku).
Istnieją teorie, że matrixyl jest równie skuteczny co retinol, różnica jest to, że przy stosowaniu matrixylu nie zauważamy skutków ubocznych np. łuszczenia skóry.

Skład Matrixylu jako substancji : Glycerin, Butylene Glycol, Aqua, Carbomer, Polysorbate 20, Palmitoyl-Pentapeptide 3

Matrixil 3000 jest połączeniem dwóch peptydów palmitoilo oligopeptydu i palmitoilo tetrapeptydu -7 , podczas gdy ” klasyczny Matrixil” jak już wiecie, jest nazwą znaku towarowego peptydu palmitoilo pentapeptydu -4.

Oczywiście oprócz peptydów znajdziemy też inne substancje.
Skład substancji Matrixil 3000 :Glycerin, Butylene Glycol, Aqua, Carbomer, Polysorbate-20, Palmitoyl Oligopeptide, Palmitoyl Tetrapeptide-3 4

Matrixyl 3000 łączy 2 peptydy nie tylko dlatego, że dwa składniki aktywne są lepsze niż jeden, ale dlatego, że korzyści dla skóry takich kombinacji są większe niż można by oczekiwać w przypadku efektów każdego środka niezależne od siebie.
Jak przeczytałam na jednej ze stron ”Zawiera matrykiny Pal – GHK i Pal – GQPR, które są nośnikami informacji dotyczącej przebudowy i naprawy skóry” . Z polskich producentów kosmetyków jedynie Ziaja trochę wgłębia nas w temat pisząc: ” matrykiny – pal-ghk, pal-gq -proligopeptydy, które w istotny sposób inhibują (przyp. zatrzymują ) enzymy proteolityczne (trypsyna, chymotrypsyna, elastaza leukocytarna) wydzielane podczas tworzenia rozstępów. Zapobiegają powstawaniu rozstępów i skutecznie likwidują już istniejące. Stymulują regenerację tkanki łącznej, wyraźnie wzmacniają struktury białkowo – lipidowe skóry. Zapobiegają wiotczeniu naskórka poprawiając jego napięcie i sprężystość.”

Dwumiesięczne badania  przeprowadzone nad Matrixylem 3000 przez Sesderme na mówią o redukcji głębokości zmarszczek do -15 %, zmniejszenie nierówności do -14 %, czy zwiększeniu napięcia skóry +15%.Niestety badania z opatentowanych składników są prawie zawsze sponsorowane przez producentów. Zwykle upływa wiele czasu, zanim całkowicie niezależne badania zostaną przeprowadzane.

Matrixyl Synthe 6 wywodzi się Tri-peptide KMK – peptydy stymulujące 6 kluczowych elementów dla skóry kolagen typu I, III, IV, fibronektyna, kwas hialuronowy, laminina-5 (proteina odpowiedzialna za połączenie warstwy skory właściwej i naskorka)..

Matrixyl Synthe 6 skład: Glycerin (and) Water [Aqua] (and) Hydroxypropyl Cyclodextrin (and) Palmitoyl Tripeptide-38

Ostatnie doniesienia wskazują, że Matrixil Synthe’6 wpływa na zmniejszenie zmarszczek do 21%, zauważalny wzrost gładkości skóry i nawilżenia.

Osobiście jeszcze nie używałam kremów z matrixylem, bo wierna jestem  mikrodermabrazji, kwasom i retinoidom.Kupiłam natomiast mamie krem z Beauty Concept – Peptydowy krem przeciw zmarszczkom pod oczy i na powieki, wiec za kilka miesięcy może będę mogła coś powiedzieć (chociaż u mamy z regularnością stosowania kremów różnie bywa:). Matrixyl w tym kremie to Matrixyl 3000 (palmitoyl oligopeptyde oraz palmitoyl tetrapeptide-7)- niestety krem ma dośc długi skład, i matrixyl znajduje się troche poniżej połowy składników w kosmetyku.

Żródła:
http://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktualnosci/peptydy-rewolucja-w-skladnikach-receptur-kosmetycznych,1394
http://www.thepersonalformulator.com/matrixyl.htm
http://www.smartskincare.com/treatments/topical/palmitoyl-oligopeptide-palmitoyl-tetrapeptide-7-matrixyl-3000.html
http://www.smartskincare.com/treatments/topical/Matrixyl3000report.pdf
http://www.kolagen.info/index.php?d=informacje&id=41

zdjecie http://userfiles.steadyhealth.com/sites/steadyhealth.com/data/userfiles/articles/287641/thumb_anti-wrinkle-cream-Retinol-Matrixyl.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge