Czy Twój krem ma w sobie PEG?

Posted on Posted in Recenzje kosmetyków

Czy zastanawiacie się co kryje się pod kolorowymi etykietami Waszych kosmetyków? Czy czytacie ich składy? Wiem, rozszyfrowanie tych dziwnych nazw na odwrocie pudełka wcale nie jest proste:) Chciałabym Wam zatem powoli i pokrótce przekazywać wiedzę co do tego, na co należy zwracać uwagę kupując krem, tonik, czy maseczkę.

analiza składu kosmetyku

Dziś będzie o PEG– czyli szkodliwy emulgator. Emulgatory to składniki kosmetyków, które umożliwiają połączenie substancji wodnistych z oleistymi. Dzięki nim, dwa nie łączące się w naturalny sposób płyny, takie jak woda i olej przeradzają się w jednolitą masę, o przyjemnej konsystencji. Są to zatem niezbędne składniki stosowane w procesie produkcji kosmetyków. Producenci naturalnych kosmetyków stosują związki pochodzenia naturalnego, np. estrów gliceryny, zaś producenci kosmetyków konwencjonalnych w celu nadania kremom i balsamom właściwej konsystencji zazwyczaj używają dużo tańszych surowców syntetycznych zwanych PEG (Polyethylene Glycol).
Należy pamiętać, że mamy różne PEG ( nie będę ich charakteryzować, bo nie to jest istotą), są np. PEG 4, PEG 8, PEG 100 itd…niestety kryją się także pod innymi nazwami jak: Macrogolum,- Glycolum polyoxyaethylenicum,- Carbowax,- Polyaethylenglycolum,- glikol polietylenowy.

W literaturze pojawia się wiele negatywnych opinii na temat tych surowców. Emulgatory zawierające PEG mogą rozpulchniać i osłabiać skórę. Przez to staje się ona bardziej podatna na wnikanie toksycznych substancji do wnętrza. Najważniejsze jest jednak to by zawartość tych składników nie przekraczała dopuszczalnego stężenia wg zaleceń Unii Europejskiej tego jednak nie sprawdzimy czytając jedynie skład kosmetyku.
Jeśli jednak w naszym kremie znajdziemy jakiś PEG, nie ma co od razu panikować, jeśli krem am ogólnie dobry skład to jeden PEG gdzieś na końcu składu kosmetyku nie zrobi nam wielkiej krzywdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge